INTERIA.PL - Portal internetowy

Encyklopedia

  
Szukaj
  KATALOG
#bl
  NAZWISKA
#bl
  MIEJSCOWOŚCI
#bl
  MAPY
#bl
  POLSKA

Sklep

  Szukaj w INTERIA.PL
  KATALOG
    polski
  WYSZUKIWARKA
    polska
    zagraniczna
    serwisowa
  ADRESY FIRM
ANKIETA
 
Największa wyspa na kuli ziemskiej to:
 
Wpisz hasło: Obszar poszukiwania
   
     
Wyświetl po
     haseł na stronie w formacie  
SZUKAJ
pomoc                 
LOSUJ
 
Geografia i nauki pokrewne > Rzeki
[1] 2 3 4 5 6 7
1. MACKENZIE
część Gór Skalistych na terytorium Jukonu (płn. zach. Kanada); ciągną się na dł. ok. 800 km od granic Kolumbii Bryt. do rz. Porcupine; stanowią dział wodny między dorzeczem Mackenzie (na wsch.) i rz. ...
 
2. MACQUARIE JEZIORO
właściwie laguna nadmorska w Australii, 100 km na płn. od Sydney; 24 km dł., 5 km szer.; do jez. wpada rz. Hunter; tereny rekreacyjne, sporty wodne; w okolicach wydobycie węgla, produkcja superfosfatu i kwasu siarkowego.
 
3. MADEIRA
rzeka, największy dopływ Amazonki; powstaje z połączenia rzek Beni i Mamoré, wpada do Amazonki 145 km poniżej Manaus, dł. 3230 km; dostępna dla statków morskich od Pôrto Velho.
 
4. MADISON
amerykański taniec towarzyski w metrum parzystym i o umiarkowanym tempie, tańczony grupami złożonymi z dowolnej liczby tancerzy; popularny w Europie 1961-62.
 
5. MAGDALENA
największa rzeka Kolumbii, ważna droga wodna; dorzecze 259 tys. km2, dł. 1540 km; uchodzi deltą do M. Karaibskiego w okolicach m. Barranquilla.
 
6. MAHAKAM , Kutai
rzeka w Indonezji na Borneo; dł. 740 km; źródła w górach, przy granicy z Sarawakiem (Malezja), uchodzi do Cieśn. Makasarskiej tworząc deltę; gł. miasto nad M. - Samarinda.
 
7. MAHANADI
rzeka w płn. Indiach; dł. 900 km, pow. dorzecza 132 100 km2; źródła na Dekanie, środk. bieg w rozszerzającej się dolinie, po przełomie w Ghatach Wsch. płynie kanionem, na nadbrzeżnej nizinie dzieli się na liczne ramiona i wraz z rzeką Brahmani tworzy deltę; żeglowna, ...
 
8. MAHAWELI GANGA
rzeka cejlońska, płynie w środk. i wsch. części Sri Lanki; (dł. 335 km - najdłuższa na wyspie); uchodzi do Zat. Bengalskiej; liczne wodospady w górnym biegu, żeglowna w dolnym; wyzyskiwana do nawadniania; leży nad nią m. Kandy.
 
9. MAJA
rzeka w azjat. części Rosji, dopływ Ałdanu; dł. 1087 km, dorzecze 171 tys. km2, źródła w g. Dżugdżur, płynie przez Wyż. Judomsko-Majską, zamarza na 8 miesięcy; żeglowna na odcinku 500 km.
 
10. MAŁA PANEW
rzeka na Wyż. Woźnicko-Wieluńskiej i Niz. Śląskiej; prawy dopływ górnej Odry; dł. 132 km; źródła na płd.-wsch. od miasta Woźniki; płynie przez Równinę Opolską piaszczystą doliną, w środk. i dolnym biegu licznymi zakolami; 17 km od ujścia, ...
 
[1] 2 3 4 5 6 7
ANATOMIA
nauka o budowie organizmów żywych, jedna z najstarszych dyscyplin biol.; podstawy a. stworzyli starożytni lekarze ...
 WISŁA
 NIL
 TYGRYS
 DUNAJ
 WOŁGA
 NIGER
 MISSISIPI
 EUFRAT
 ŁABA
 GANGES
 DNIEPR
 LOARA
 YELLOWSTONE
 RODAN
 SEKWANA
 BUG
 GANGES
 WEZERA
 EUFRAT
 INN
Encyklopedię przygotowano przy współpracy z wydawnictwem PINNEX