Reklama

Imogena

Bohaterka tragedii Cymbelin Williama Shakespeare’a.

Córka Cymbelina, siostra Gwideriusza i Arwiragusa. Potajemnie i wbrew woli ojca poślubia ubogiego szlachcica, Posthumusa Leonatusa. Król skazuje zięcia na banicję. Podczas rozstania małżonkowie wymieniają się podarunkami: Posthumus wręcza Imogenie bransoletę, w zamian otrzymuje od żony pierścień. Po wyjeździe męża bohaterka staje się obiektem westchnień Clotena, pasierba Cymbelina. Rozłączeni małżonkowie przeżywają katusze zazdrości.

Reklama

Posthumus zakłada się z przyjacielem, Włochem Jachimo (Iachimo) i wystawia wierność żony na próbę. Jachimo przybywa do Anglii, ale gdy dziewczyna opiera się jego zalotom, Włoch używa podstępu: ukryty w kufrze przedostaje się do jej sypialni, zauważa znamię na piersi Imogeny i kradnie bransoletę, którą następnie przedstawia rywalowi jako dowód zwycięstwa. Posthumus rozpoznaje w klejnocie prezent dla żony, przeklina kobiety i postanawia ukarać Imogenę.

Na znak przegranej oddaje pierścień, prezent od żony, rywalowi. W piśmie do sługi Pisania nakazuje mu zabić Imogenę. Lecz Pisanio nie może pogodzić się z wolą Posthumusa. Przekonany o uczciwości Imogeny wyjawia jej treść listu i doradza podróż w przebraniu do Włoch, do męża. Dziewczyna wyrusza w drogę, lecz gubi się w górach w Walii, wreszcie trafia do groty zamieszkanej przez Belariusa i jego przybranych synów: Guideriusa i Arviragusa.

Wypija lekarstwo otrzymane od Pisania i zapada w sen. Wkrótce do jaskini Blariusa przybywa Cloten, podążający w przebraniu Posthumusa w ślad za Imogeną. Po walce zostaje zabity przez Guideriusa i złożony (bez głowy) obok Imogeny, którą mieszkańcy groty uznali za zmarłą. Po przebudzeniu dziewczyna znajduje zwłoki ubrane w strój męża i wpada w rozpacz.

Jako chłopiec o imieniu Fidele przyłącza się do wojsk rzymskich Caiusa Luciusa. Dostaje się do niewoli i staje przed obliczem króla. Na prośbę Luciusa otrzymuje od Cymbelina wolność, lecz domaga się od Jachimo przyznania się do oszustwa. Na koniec ujawnia się jako Imogena.

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama