Iolanthe to po grecku kwiat fiołka. Tak więc imię Jolanta znaczy to samo, co Wioletta (imię pochodzące z łaciny). Fiołek jest od zamierzchłej starożytności jednym z magicznych kwiatów, wraz z różą, lilia i konwalią. Kusił swoją wonią zakochanych, był symbolem wiosny; fiołkami strojono posągi greckich bogiń. Ale ten skromny kwiatek z powodu swojej fioletowej barwy przypominał też o przemijaniu, wprowadzał w misterium śmierci i odrodzenia. Symbolika kwiatów jest związana z planetą Wenus, ale fiolet jest barwą Neptuna.
Liczba imienia Jolanta to cztery. Czwórka jest liczbą ziemi, rolnictwa i roślin, a także tego, co trwałe. Oznacza więc wieczny proces rodzenia się, umierania i odradzania żyjących istot.
Jolanty, jak wszystkie numerologiczne czwórki, żyją blisko natury i spraw materialnych. Można powiedzieć, że trzymają się ziemi. Lubią kwiaty i przyrodę, lubią, gdy wokół nich jest kolorowo, gdy świat jest bogaty, a życie obfituje we wrażenia. Cenią sobie dobrobyt, dobrze urządzony dom i obrazy na ścianach. Często interesują się sztuką lub mają talenty muzyczne. Nie są więc wcale, co by wynikało z właściwości liczby CZTERY, jakimiś przyziemnymi materialistkami. Przeciwnie, mają wiele zrozumienia dla życia duchowego i duchowego rozwoju. Pociąga je wszystko, co romantyczne i mistyczne, bywają tajemnicze i potrafią wędrować po magicznym świecie swojej wyobraźni. Jako że kwiat fiołka jest od prawieków znakiem zakochanych, Jolanty są uczuciowe, ale też uwodzicielskie, a na mężczyzn wywierają iście magiczny urok.
Jolanta to imię, które najsilniej kojarzy się ze znakiem Byka, podległym Wenus, planecie miłości i dobrobytu. Ale drugim planetarnym patronem tego imienia jest Neptun, planeta mistyków. Dlatego imię to polecamy neptunowemu znakowi Ryb. Następne znaki, dla których to imię jest odpowiednie, to Rak, miłośnik kwietnych ogrodów, dumny Lew i zapobiegliwy Koziorożec. Wagom i Wodnikom to imię doda głębi uczuć. Strzelce, Panny i Bliźnięta uczuli na piękno i sztukę. Jedynie w przypadku Baranów i Skorpionów może się kłócić z ich wrodzonym wojowniczym charakterem.