Reklama

KONRAD

Konrad to imię rycerzy i książąt. Przywędrowało do nas w średniowieczu z Niemiec. Konradowie - zarówno ci historyczni, jak i bohaterowie utworów literackich - to często postaci niezwykłe i niejednoznaczne. Książę Konrad Mazowiecki sprowadził do Polski Krzyżaków: niewątpliwie chciał dobrze, ale ściągnął na swój kraj śmiertelne niebezpieczeństwo. Konrad Wallenrod, bohater poematu Mickiewicza, to postać straszliwego mściciela: zamaskowany Litwin, który staje na czele Krzyżaków i doprowadza ich do zguby. Inny Konrad, z Dziadów Mickiewicza, przeżywa wielkie duchowe przeobrażenie i z cierpiącego kochanka staje się bojownikiem o wolność. Wymieńmy na koniec jeszcze jednego Konrada, a właściwie Josepha Conrada, Polaka, który zasłynął jako pisarz... angielski; bohaterowie jego powieści stawali przed dramatycznymi wyborami. Widzimy więc, że imię Konrad wprowadza w klimat romantyczny i heroiczny zarazem, kojarzy się z duchową przemianą i nadludzkimi wymaganiami, jakie stawia przed człowiekiem jego los. Dlatego astrologicznymi patronami tego imienia są mroczne symbole: Skorpion i Pluton.

Reklama

Liczba imienia równa się trzy, co w szczególnym przypadku Konrada jest źródłem sił żywotnych, energii i pewności siebie. Ta trójka w imieniu czyni jednak z Konradów optymistów.

Typowy Konrad jest człowiekiem twórczym i błyskotliwym, o żywym umyśle, samodzielnym, niezależnym; kimś, kto kształtuje swój los niezależnie od tradycji i zewnętrznych nacisków. Jak wszystkim trójkom, z natury sprzyja mu szczęście, co jest bardzo ważne, jako że Konradowie mają nieprzeciętne zamiłowanie do przygód, ich cele są ryzykowne, a ich droga przez życie bywa mało zbadanym szlakiem. Często już w młodych latach przechodzą Konradowie jakąś twardą szkołę, ale za to w późniejszym wieku śmiało mogą służyć innym przykładem. Imię to znaczyło udzielający śmiałych rad. I rzeczywiście, Konradowie mają w sobie wiele tego niepokornego ducha, którzy każe ludziom iść do przodu, nie poprzestawać na małym i nie spoczywać na laurach. Dlatego do astrologicznych patronów tego imienia trzeba koniecznie dodać Marsa. Wspólne życie z Konradem nie jest może jakąś idyllą wolną od konfliktów, bo panowie noszący to imię to dusze zwykle harde i rogate... ale są przy tym szczerzy, kochają prawdę i śmiało stawiają czoła wszelkim przeszkodom. W kłopotach zawsze można liczyć na ich pomoc, opiekę i zrozumienie.

Jak już powiedziano, imię to najlepiej oddaje charakter śmiałego i nie lękającego się trudów Skorpiona. Konrad Skorpion będzie także miał wybitny wpływ na ludzi. Równie odpowiednie jest to imię dla drugiego marsowego znaku, czyli dla Barana, oraz dla takich niezłomnych wędrowców przez życie, jak Koziorożec i Wodnik. Bez obaw można też nadać to imię Lwom, Strzelcom i Bliźniętom. Mniej harmonizuje imię Konrad z łagodniejsza naturą Byka i Wagi; w Pannach zaś, Rybach i Rakach może budzić nadmierne ambicje i przesadny indywidualizm.

Podobne hasła:

  • KONRADA, Żeńska forma imienia...
  • KONRADÓW, miejscowość w , powiat...
  • KONRAD, Pochodzenia staroniemieckiego,...

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama