Reklama

gospodarka globalna

gospodarka światowa. Współcześnie oznacza nie tylko wymianę i współpracę między poszczególnymi krajami, ale również system gosp.

Reklama

i instytucjonalnych powiązań, częściowo niezależnych od poszczególnych gospodarek narodowych. Widocznymi tendencjami w g.g. są m.in.: procesy integracji regionalnej ( Unia Europejska, NAFTA, APEC, LAFTA i in.), otwartość rynków, wielopłaszczyznowość współpracy, rozwój międzynar. organizacji gosp. i form konsultacji ( Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, GATT, OECD, Grupa Siedmiu i in.) i tworzenie nowych, jak Światowa Organizacja Handlu. Jednym z najistotniejszych zagadnień g.g. są systemy finansowe i walutowe, w wysokim stopniu wzajemnie uzależnione, co jest widoczne w sytuacji zadłużenia czy kryzysów finansowych. Charakterystyczną cechą i podstawowym problemem g.g. są potężne różnice w rozwoju regionalnym, wyrażające się w podziale państw na biedne Południe i bogatą Północ. Każdy z tych regionów stoi przed poważnymi problemami. Północ nie jest monolitem, część krajów z byłego bloku socjalist. dopiero rozpoczyna restrukturyzację mogącą przynieść rozwój gosp., kraje bogate w wyniku rewolucji informatycznej i technologicznej stoją przed problemami bezrobocia, recesji, inflacji o strukturalnym charakterze. Część krajów Południa zaczęło odnotowywać szybki rozwój, np. kraje Azji Płd.-Wsch., niektóre państwa Ameryki Łac., kilka krajów Afryki, pozostaje jednak problem zadłużenia, brak funduszy na politykę rozwojową, ceny faworyzujące na rynku świat. kraje uprzemysłowione. Prognozy przyszłości g.g. są niejednoznaczne, wahają się między optymizmem wskazującym na wielkie szanse w procesach globalizacji gospodarki a pesymizmem, płynącym

z przekonania, że luka rozwojowa będzie się pogłębiać aż doprowadzi do wojny gosp. protekcjonizmu, a następnie konfliktów polit.-milit.

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama