potoczna nazwa choroby bydła (BSE), problem ze sfery medycznej, który został przeniesiony na sferę stosunków gosp., polit., ważąc na polityce Unii Europejskiej i sytuacji W. Brytanii od 1996. Dotyczył epidemii, która dotknęła bryt. bydło w połowie lat 80., z powodu dodawania do pokarmu resztek mięsa zakażonych owiec. W 1988 został wprowadzony zakaz stosowania tej mieszanki, jednak liczba przypadków chorobowych wzrosła do ponad 40 tys. w połowie lat 90., gdy na terenie reszty Europy było ich tylko 451. Afera wybuchła jednak dopiero w chwili, gdy wykryto przypadki choroby Jakoba-
-Creutzfeldta (atakującej mózg zazwyczaj starszych ludzi) u 10 osób i lekarze zasugerowali związek tej choroby ze spożywaniem wołowiny zakażonego BSE bydła. Choć nie ma pewności takiego związku, spożycie wołowiny drastycznie spadło, rząd bryt. w połowie 1996 zadecydował o likwidacji dziesiątków tysięcy starszych sztuk bydła, a rynki eur. zamknęły się przed bryt. wołowiną.
"Wołowy" kryzys w UE ukazał skalę partykularnych interesów, hodowcy bydła
z krajów kontynentu wykorzystywali bowiem szansę wejścia na rynki w miejsce Brytyjczyków. Też skuteczność embarga w związku z jednolitym rynkiem stanowiła olbrzymi problem.
- CREUTZFELDTA-JACOBA CHOROBA, wirusowa choroba mózgu...
- PRION, białko powodujące prawdopodobnie...