Reklama

ROMAN

Roman, po łacinie Romanus, znaczy rzymski, albo Rzymianin - od Romy, czyli Rzymu. Rzymianie stworzyli w Europie wielkie imperium i przez długie wieki wszystkie narody Europy uważały ich za swój wzór. Solidne świątynie z kamienia nazywano romańskimi, a opowieści o dawnych, baśniowych czasach - romantycznymi. Dziś imię Roman kojarzyć się może też z romantyzmem i romansami.

Reklama

Liczba imienia Roman równa się jeden. Jedynka oznacza początek, źródła, najdawniejsze czasy, kiedy świat był świeży i wszystko nowe. Oznacza także rzeczy, które trwają wiekami i się nie starzeją. W imieniu Roman zaklęta jest cząstka tej mocy, dzięki której dumni Rzymianie budowali niegdyś swoje wielkie państwo.

Typowy Roman wierzy we własne siły, zna swoje życiowe cele i łatwo nie zmienia swojej drogi. Nie jest zapaleńcem, który pośpiesznie coś zaczyna i zaraz porzuca. Jego plany dojrzewają powoli, ale kiedy Roman zabierze się do dzieła, jest konsekwentny i trzyma się raz obranej drogi. Roman ceni sobie wolność i niezależność, w jego naturze bardziej leży kierowanie innymi niż słuchanie poleceń. Zdarza mu się narzucać innym swoje zdanie, jak też upierać się, mówiąc: ja wiem lepiej. Romanowie są zazwyczaj uzdolnieni, twórczy i błyskotliwi, ale nie rozpraszają swoich sił. Wiodą bogate życie, ale tak naprawdę realizują tylko jeden plan i mają jedną główną sprawę w życiu do załatwienia. Roman potrafi być romantycznym kochankiem, ale zgodnie z charakterem swojej liczby jeden jest wierny jednej damie swego serca. Mając Romana za towarzysza można czuć się bezpiecznie.

Imię Roman najwięcej ma wspólnego ze znakami Koziorożca i Lwa. Wodnik, Skorpion, Rak, Strzelec i Byk, obdarzone tym imieniem, będą umiały wykorzystać swój twórczy potencjał. Roman ze znaku Panny będzie pewnie zbyt wyspecjalizowany w jednym kierunku. Bliźnięta mogą nie odczuć w pełni wibracji tego imienia, zaś Baran, Waga i Ryby zapewne będą zbytnio angażować się w różne romantyczne historie.

Podobne hasła:

  • ROMANA, Żeńska forma imienia...
  • roman, „chłopak o ciemnej...
  • ROMAN, Pochodzenia łacińskiego,...

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama