Pochodzenia starogermańskiego, od słów macht (siła, władza) i hiltia (walka). Oznacza: silna i odważna w walce. ZDROBNIENIA: Tyla, Tylda, Matyldka. INNE FORMY: Mechtylda. OBCE FORMY: Mathildis (łac.), Mathilda (ang.), Mathildis, Mechtilda (niem.), Mathilde (fr.), Matilde (hiszp.), Mafalda, Matelda, Matilda (wł.), Matiljda (ros.), Matylda (czes.), Matilda (słowac.), Matilda (połud.-słow.).
PATRON:
Św. Matylda, cesarzowa z Westfalii, żona króla niemieckiego Henryka Ptasznika. Matka św. Brunona i cesarza Ottona I. Zmarła w 968 roku. (Wspomnienie 14 marca).Św. Matylda, benedyktynka niemiecka. Przez hagiografów jest uznawana za prekursorkę nabożeństwa ku czci Serca Jezusowego. Zmarła w 1299 roku. (Wspomnienie 19 listopada).
ZNANE POSTACIE:
Matylda, córka Bolesława Chrobrego i Ody. Matylda, cesarzowa Maud, pretendentka do tronu angielskiego (1102–10 IX 1167).
BOHATEROWIE SZTUKI:
Matylda z powieści M.G. Lewisa Mnich (1796). Matylda z powieści H. Walpole’a Zaczysko w Otranto. Matylda de La Mle z powieści Czerwone i czarne H. Stendhala (1830). Matylda Möring, powieść Th. Fontane’a Matylda Spina ze sztuki L. Pirandella Henryk IV (1922).
NA EKRANIE:
Ekraniczacja pow. Czerwone i czarne H. Stendhala w reż. C. Autant-Lary (1954), rolę Matyldy grała Antonella Lualdi.
AFORYZM:
Gdy zakocha się Matylda,Wtedy wiele miłych chwil da. Bogusław Chmielarczyk
W POEZJI:
Gdy stąpnie — deski trzeszczą, stół pęka, gdy na nim półmisek stawia,trzonki wylatują z rondli, a płyta z odwiecznych posad się wydźwiga (...) Kazimiera Iłłakowiczówna, „Matylda”Nigdy nie wiem, czy jest to jawa, czy sen o Tobie– stoisz w drzwiach i skomlesz: „Matyldo, już więcej nie będęuciekał od Ciebie...” Krzysztof Boczkowski, „Verlaine”
MATYLDA
Wielka księga imion