stan w środk.-wsch. części USA; pow. 104,6 tys. km2, 3,7 mln mieszk. (2000), stol. Frankfort, gł. miasta Louisville, Lexington, Covington. Na zach. niz. Missisipi, w części środk. i płn.-wsch. obszary pagórkowate, w płd.-wsch. wyż. Cumberland; gł. rz. Ohio (stanowiąca granicę płn.), Missisipi (granica zach.), Kentucky; klimat podzwrotnikowy wilgotny, opady do 1100 mm rocznie. Eksploatacja złóż węgla kam., ropy naft., gazu ziemnego; przem. spożywczy (tytoniowy), maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, hutnictwo żelaza, duże zapory wodne z hydroelektrowniami (m.in. Great Kentucky Dam); hodowla bydła, trzody chlewnej; turystyka (największą atrakcją jest Park Narodowy Jaskini Mamuciej z najdłuższym na świecie systemem korytarzy podziemnych, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO). Pierwsi Europejczycy przybyli tu w poł. XVIII w.; od 1763 posiadłość bryt., próby kolonizacji podejmowane przez D. Boone'a; od końca XVIII w. teren zasiedlony przez osadników amerykańskich, 1792 przyjęty do Unii (konstytucja K. jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych dawała mężczyznom powszechne prawo wyborcze); po 1840 rozwinął się nielegalny handel czarnymi niewolnikami; w wojnie secesyjnej 1861-65 K. starał się zachować neutralność, później opowiedział się po stronie Unii; od końca XIX w. rozwój górnictwa.
rzeka w USA w stanie Kentucky, dopływ (lewy) rz. Ohio; powstaje koło miasta Beattyville z połączenia rz. North i Middle Fork, wypływających na wyż. Cumberland; dł. ok. 400 km, żeglowna od m. Heidelberg; gł. miasto nad K.: Frankfort.
POŁUDNIE, FORT KNOX, LEXINGTON-FAYETTE, MAMUCIA JASKINIA, LANCASTER, KENTUCKY, GREEN, POŁUDNIE, CUMBERLAND, LOUISVILLE- PULASKI, miasto w , stan , na...
- Merton Thomas, (1915-68)
- VAUDEVILLE, (kult. 2)