w staroż. Grecji i Rzymie świątynia poświęcona wszystkim bogom; najsłynniejszy, b. dobrze zachowany do dziś jest P. w Rzymie, zbudowany przez ces. Hadriana (118-128), w miejscu wcześniejszej świątyni; monumentalna rotunda o takiej samej średnicy i wys. (43,3 m), przykryta kopułą, poprzedzona prostokątnym portykiem; w średniowieczu zamieniona na kościół; w P. znajdują się groby sławnych ludzi (m.in. Rafael, królowie Włoch). P. w Paryżu - budowla o formach klasycznych na planie krzyża greckiego (dł. 110 m, szer. 84 m), z kolumnowym portykiem i wysoką kopułą na bębnie otoczonym wieńcem kolumn (wys. 83 m); wzniesiony 1758-89 jako kościół; 1791, i ponownie 1885 zamieniony na mauzoleum narodowe, w którym leżą ludzie zasłużeni dla Francji (m.in. Wolter, J.J. Rousseau, W. Hugo, E. Zola, M. Skłodowska-Curie).
w religiach oddających cześć wielu bogom (politeizm) ogół bóstw powiązanych ze sobą w system hierarchicznej zależności, często spokrewnionych.
DAVID D, AGRYPA MAREK, ANGERS David Pierre d?, SKŁODOWSKA - CURIE, BRAILLE Louis, ASZUR, RZYMU STAROŻYTNEGO SZTUKA, ODYN, DEWI, SOUFFLOT- panteon, 1. w staroż. Rzymie...
- Panteon, (gr. pan = wszech +...
- KRYPTA ZASŁUŻONYCH, panteon narodowy; krypta...