(techn.) proces fiz. polegający na zmianie (modulacji) jednego lub kilku parametrów przebiegu modulowanego (nośnego) przez oddziaływanie nań sygnału niosącego informacje (modulującego); w technice radiowej i telewizyjnej przebiegiem modulowanym jest fala elektromagnetyczna (fala nośna) w formie drgań sinusoidalnych charakteryzowanych trzema parametrami: amplitudą, częstotliwością i fazą; w zależności od modulowanego parametru wyróżnia się: m. amplitudy (AM - Amplitude Modulation) - stosowaną w zakresie fal długich, średnich i krótkich, m. częstotliwości (FM - Frequency Modulation) - stosowaną dla fal ultrakrótkich i m. fazy (PM - Phase Modulation); do m. wykorzystuje się specjalne urządzenia zw. modulatorami; w odbiorniku przesłany sygnał podlega demodulacji. Szczególnym rodzajem m. jest modulacja kodowa.
(muz.) 1. przejście z jednej tonacji do drugiej lub zmiana centralnego punktu odniesienia; termin znany od starożytności (III w. p.n.e.), stosowany w średniowieczu; na znaczeniu przybrał wraz z ukształtowaniem się systemu dur-moll; 2. stosowana przez wokalistów zmiana natężenia, wysokości i barwy głosu.
DEMODULACJA, NOŚNY PRZEBIEG, ŁĄCZNIK, NOŚNA FALA, ODBIORNIK RADIOWY, EMISJA RADIOWA, TEMPERACJA, MODULACJA, MODULATOR, NOŚNY PRZEBIEG