Są różne zdania na temat tego, skąd się wzięło imię Iwona. Na pewno jest odpowiednikiem męskiego imienia Iwo. A imię to zapewne pochodzi od germańskiego słowa iwa , czyli cis, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to celtycki wariant imienia Jan. Nam bardziej się podoba wyprowadzenie Iwony od słowa cis niż od Jana, gdyż pozwala na uchwycenie bogatszego kręgu magicznych znaczeń.
Cis, iglaste drzewo z czerwonymi jagodami zamiast szyszek, wyróżnia się twardością i sprężystością swojego drewna. Z cisu robiono łuki; słowo iwa oznaczało także łuk. Poszczególne gatunki drzew niosą ze sobą szczególne wibracje, szczególny klimat i znaczenie. Cis wprowadza w sam środek tajemnicy życia i śmierci. Cis, ze swoimi ciemnozielonymi, niemal czarnymi igłami, nie zmienia się przez cały rok, kiedy inne drzewa tracą liście i zielenia się od nowa, jakby upływ czasu jego nie dotyczył. Przypomina więc o wiecznym życiu; jest też najbardziej długowiecznym z europejskich drzew. Jednocześnie cis przypomina o śmierci, gdyż jego igły i drewno są trujące (chociaż jagody jadalne). Drzewo to sadzono na cmentarzach, aby ochraniało zmarłych.
Po tym drzewie, od którego biorą swoje imię, Iwony dziedziczą wolę życia, odporność i elastyczność charakteru. Liczba imienia, dwa, w przypadku Iwony oznacza przede wszystkim umiejętność przystosowania się do warunków życia, do ludzi i środowiska. Iwony mają zdolność brania tego, co najlepsze ze swego wycinka świata, do którego rzucił je ich los. Iwony tak samo jak ich totemiczne drzewo z wdziękiem wrastają w każde otoczenie, zapuszczają korzenie i wszędzie czują się jak u siebie. Są odporne na przeciwności losu. W obliczu trudności nie załamują się: przypominają tym cis, którego sprężyste gałęzie gną się, ale nie łamią. Są opiekuńcze, służą innym ochroną - też tak jak ich drzewo, kryjące wędrowców w swoim cieniu. Iwony rozumieją świat przyrody i wszelkie żywe stworzenia. Intuicyjnie czują, że należą do wielkiego kręgu życia, które nie ma końca. W kontakcie z przyrodą odzyskują siły. Lubią hodować rośliny, są miłośniczkami kwiatów i ogrodów. Jak wszystkie dwójki nie potrafią żyć same dla siebie i do poczucia pełni konieczny jest wokół nich krąg istot, które kochają i które otaczają opieką.
Imię Iwona najbardziej jest wskazane dla tych znaków zodiaku, którym właściwa jest wytrwałość, dobry związek ze światem materialnym i umiejętność wykorzystywania do własnego rozwoju wszelkich warunków, nawet tych mało sprzyjających. Dlatego głównym znakiem odpowiadającym temu imieniu jest Koziorożec, a ponadto Wodnik i Skorpion. Z kolei ze względu na związki ze światem przyrody imię Iwona kojarzy się z księżycowymi znakami Raka, Ryb i Byka. Przypomina również znak Strzelca, jako że z cisu wyrabiano łuki; zresztą św. Iwo jest patronem adwokatów, czyli jednego z typowych zawodów Strzelca.
- Iwona, tej Iwonie, tę Iwonę,...
- IWONA, Pochodzenia staroniemieckiego,...
- ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA Iwona, (ur. 1941)