Reklama

OBRÓT

(mat.) przekształcenie płaszczyzny lub przestrzeni na siebie, w którym odległość każdej pary punktów jest taka sama, jak odległość ich obrazów (przekształcenie izometryczne) i przynajmniej jeden punkt jest nieruchomy; np. przy obrocie płaszczyzny obrazem punktu P (x, y) jest taki punkt P' (x', y'), że x' = x cos (α) - y sin (α), y' = x sin(α) + y cos(α), gdzie α jest kΉtem obrotu.

Reklama

przychód ze sprzedaży dóbr i usług osiągnięty przez dany podmiot gosp. w określonym czasie; pojęcie obrotu służy do pomiaru wielkości i zmian działalności handlowej danej jednostki gosp. O. MIĘDZYNARODOWY - ruch towarów, usług i kapitałów pomiędzy krajami; O. PŁATNICZY - ruch płatności i złota pomiędzy podmiotami w kraju i zagranicą mający na celu likwidację należności i zobowiązań; O. TOWAROWY - materialna treść procesu wymiany dokonywanej przez transakcje kupna-sprzedaży na szczeblu zbytu, hurtu i detalu produktów konsumpcyjnych i produkcyjnych; oprócz sprzedaży gotowych produktów obejmuje również surowce i półprodukty.

Powiązane hasła:

OŚ OBROTU, IZOMETRIA, GOTÓWKOWY OBRÓT, POWINOWACTWO, REGLAMENTACJA, HANDLOWE PRAWO, HANDEL, IZOMETRIA, HANDEL WEWNĘTRZNY

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama