Reklama

MANITOBA

jezioro polodowcowe w Kanadzie w prowincji Manitoba, na wys. 248 m; pow. 4,7 tys. km2, głęb. do 28 m; połączone z jez. Winnipeg i Winnipegosis.

Reklama

prowincja w środk. Kanadzie, rozciągająca się od granicy USA na płd. po Zat. Hudsona na płn. wsch.; pow. 650 tys. km2, 1,1 mln mieszk. (2001); stol. Winnipeg. Pow. równinna, pofałdowana, na płn. wsch. Nizina Hudsońska, na płd. zach. prerie, centralne tereny pokryte lasami, na płn. tundra; obszar rolniczy: uprawa pszenicy, owsa, jęczmienia, lnu, hodowla bydła, trzody chlewnej; bogate złoża niklu, miedzi, ołowiu, cynku (wydobycie w zagłębiach Flin Flon i Lynn Lake), ropy naft.; eksploatacja lasów; przem. metalowy, środków transportu, spożywczy, chemiczny, hutnictwo metali nieżelaznych; przeszło połowa ludności mieszka w zespole miejskim Winnipeg. Od pocz. XVII w. obszar znany kupcom franc. i ang.; 1670 przyznany Kompanii Hudsońskiej, od 1811 kolonizowany; 1869 wykupiony i włączony do Kanady; 1869-70 powstanie ludności francuskojęzycznej i Metysów walczących o swoje prawa w obrębie państwa kanadyjskiego; prowincję M. stworzono po upadku powstania; rozwój po ukończeniu transkanadyjskiej linii kolejowej (1886).

Powiązane hasła:

CZIPEWEJOWIE, MACDONALD, ASSINIBOINE, LA VERENDRYE, RENIFEROWE JEZIORO, POŁUDNIOWE INDIAŃSKIE JEZIORO, WINNIPEG, NELSON, WINNIPEG, WINNIPEGOSIS

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama