Rio Negro
rzeka w Urugwaju, lewy dopływ rz. Urugwaj; dł. ok. 800 km; źródła w płd. Brazylii; w środk. biegu sztuczny zbiornik Rio Negro o pow. 1400 km2, na którym zbudowano elektrownie wodne; żeglowna w dolnym biegu.
rzeka w płn.-zach. Brazylii, największy l. dopływ Amazonki; dł. ok. 2000 km; źródła na przedgórzu Andów w Kolumbii; w górnym odcinku wyznacza częściowo granicę Kolumbii z Wenezuelą; w górnym biegu liczne katarakty, poniżej m. Castanheiro płynie szeroką doliną tworząc liczne odnogi i jeziora; do Amazonki uchodzi w pobliżu m. Manaus; największy dopływ - Branco; w górnym biegu, przez rz. Casiquiare łączy się z rz. Orinoko (bifurkacja rzek); żeglowna od m. Tapurucuara - ok. 800 km.
rzeka w płd. Argentynie; powstaje z połączenia rzek Neuquén i Limay spływających z Andów Patagońskich; dł. ok. 650 km; płynie przez suche równiny, uchodzi do O. Atlantyckiego; w środk. biegu rozwidla się tworząc wyspy; wykorzystywana do nawadniania; żeglowna na odc. ok. 400 km; od nazwy rz. pochodzi nazwa prowincji Rio Negro.
PARAGWAJ, RINCÓN DEL BONETE, Solimes, ANDY, BRANCO, RIO NEGRO, NEUQUÉN, AMAZONAS, PATAGOŃSKA WYŻYNA, CHOCÓN-CERROS COLORADOS