Reklama

​Segismundo, w niektórych polskich tłumaczeniach także Zygmunt

Bohater dramatu Pedro de Calderona Życie snem.

Królewicz, syn Klaryleny i Bazylego, króla Polski. Zgodnie z wolą ojca,  przerażonego przepowiednią przypisującą dziecięciu skłonność do okrucieństwa i dzikości, tuż  po  narodzeniu został  uwięziony w wieży w lesie, pod opieką nauczyciela Klotalda. Osiągnąwszy pełnoletność, na rozkaz króla bierze udział w eksperymencie - napojony przez Klotalda miksturą z blekotu, opium i mandragory, zapada w sen i budzi się w pałacu jako syn króla i jego następca. Po przebudzeniu, zaszokowany sytuacją, zachowuje się skandalicznie: w gniewie wyrzuca służącego przez okno, grozi śmiercią Klotaldowi, lży ojca i nastaje na cześć damy Rozaury. 

Reklama

Nie znosi sprzeciwu. Wreszcie, na wniosek króla zostaje po raz drugi uśpiony i odstawiony do miejsca odosobnienia, tracąc koronę na rzecz księcia Moskwy, Astolfa. Ocknąwszy się, ubolewa nad kruchością życia ludzkiego, snu i jawy. Nauczony doświadczeniem, na przyszłość postanawia opowiedzieć się po stronie dobra. 

Podczas zamieszek, które wybuchają w państwie na wieść o mianowaniu na króla Polski księcia Astolfa, ulega namowom żołnierzy, staje na czele rebelii i zostaje osadzony na tronie. Powściągnąwszy gniew, pozwala Klotaldowi dołączyć do sprzymierzeńców Bazylego. Zwycięża przeciwników, lecz, zgodnie z postanowieniem, odstępuje od zemsty: przebacza ojcu, rękę Rozaury oddaje Astolfowi i godzi się z Klotaldem. Oświadcza się infantce Estrelli. Potępiając zdradę jako metodę walki, skazuje żołnierza-przywódcę buntu na karę więzienia. To Segismundo wygłasza jeden z najsłynniejszych monologów w światowym dramacie kończący się słowami: Snem tylko jest życie / a sny snami tylko są.

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama