Reklama

​Stingo

Protagonista i narrator Wyboru Zofii Williama Styrona.

Nowy Jork, lata 40. ubiegłego wieku; Stingo przyjeżdża do metropolii z małego miasteczka w stanie Wirginia, aby tam spróbować sił jako pisarz. Zatrudnia się w wydawnictwie, ale praca redakcyjna szybko  go  nuży,  toteż  rezygnuje  z niej i postanawia zająć się poważnie pisaniem powieści. Może sobie na to pozwolić, bo rodzina ostatnio wzbogaciła się, gdy   ojciec  w  jakimś  zakamarku  odkrył   złote monety, pochodzące ze sprzedaży niewolnika sprzed prawie wieku. Jest to fakt o dużej wymowie symbolicznej - Stingo zawdzięcza komfort pracy temu, że jego przodkowie byli właścicielami niewolników. 

Reklama

Przyznaje w duchu, że przed przeszłością - zwłaszcza tą niechlubną, wstydliwą, znaczoną okrucieństwem - nie ma ucieczki. Właśnie owo "zanurzenie" w historii przyczynia się do tego, że Stingo zawiera zażyłą znajomość z emigrantką z Polski, Zofią Zawistowską, osobą tak jak on żyjącą z piętnem historii. Stingo zakochuje się w Zofii, ale też pozostaje pod wrażeniem jej żydowskiego kochanka, Natana Landaua. 


Stopniowo poznaje wojenne losy Polki, która w Auschwitz straciła dzieci. Stingo zabiera Zofię od Natana, który okazuje się niebezpiecznym schizofrenikiem. Wtedy spełnia się najskrytsze  marzenie   Stingo   -   kocha się z Zofią, a jest to jego pierwszy intymny kontakt z kobietą. Inicjacji Stingo towarzyszą bardzo dramatyczne wypadki, bowiem  Zofia  wkrótce  wraca  do Natana i razem z nim popełnia samobójstwo. Śmierć Zofii zamyka pewien etap w życiu Stingo, który w pełni uświadomił sobie tragizm ludzkiej egzystencji.   

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama