ABRAHAM

Pochodzenia akadyjskiego, od słowa Aba-am-ra-am (kochaj ojca). Wg Biblii oznacza: ojciec mój jest wzniosły (Abram) lub ojciec narodu (Abraham). W Polsce notowane od XIII w. w formach Abram, Abraam, Abraham, Habraam, Habraham, Habram, Habream, Jabram. INNE FORMY: Abram. OBCE FORMY: Abrahamus (łac.), Abraham (ang., czes., fr., niem.), Abraham, Abrahan (hiszp.), Avraam, Avraamij, Avram (ros.), Abram, Avram, Abraham (połud.-słow.), Abraham, Abramo (wł.). Forma żeńska: Abra, Abrahama.
NAZWISKA:
Abraam, Abraham, Abram, Abramek, Abramiec, Abramkowicz, Abramow, Abramowski, Awramow, Awramowicz, Habraam, Habraham, Habram, Habrahamowicz, Habream, Jabram.
PATRON:
Abraham, ojciec wierzących, największy z patriarchów Starego Testamentu, protoplasta narodu izraelskiego. We wcześniejszym okresie życia nazywał się Abram. Bóg obiecał mu potomstwo i ziemię dla jego narodu, zmienił mu imię na Abraham (ojciec narodu) i polecił złożenie w ofierze syna Izaaka. Obietnica Boga spełniła się, gdy potomkowie jego wnuka Jakuba zostali wyprowadzeni z Egiptu przez Mojżesza. Abraham jest czczony przez wyznawców 3 religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, które uznają go za pierwszego wyznawcę monoteizmu. W sztuce chrześc. przedstawiany gł. w scenach składania ofiary z Izaaka, spotkania z Bogiem w Mamre oraz wspólnie z kapłanem Melchizedekiem.Św. Abraham, pustelnik (IV w.), przyjaciel św. Efrema. (Wspomnienie 16 marca).Św. Abraham, pustelnik żyjący pod Clermont (Francja), następnie opat w klasztorze św. Cyriaka. (Wspomnienie 15 czerwca).
ZNANE POSTACIE:
Abraham Bloemaert, hol. malarz i rysownik (24 XII 1564–13 I 1651). Abraham Cowley, poeta ang. (1618–28 VII 1667). Abraham de Moivre, matematyk fr. (26 V 1667–27 XI 1754). Abraham Lincoln, prezydent USA (12 II 1809–15 IV 1865). Bram (Abraham) Stoker, irl. pisarz i aktor (8 XII 1847–20 IV 1912). Adolf Abraham Halewi Fraenkel, matematyk izrael. (1891). Noam (Avram) Chomsky, naukowiec amer. (ur. 7 XII 1928).
BOHATEROWIE SZTUKI:
Dzieje przygód Józefa Andrewsa i jego przyjaciela pana Abrahama Adamsa H. Fieldinga (1742). Abrahamek z powieści E. Orzeszkowej Eli Makower (1875).
W POEZJI:
Z krwi Izaaka, Abrahama,Judy, Jakuba i Arama,Zary, Tamary i Rachaby,Z Booza, króla Salomona,Achima, Azy i Amona,
Z krwi Ezechiasza i Matana(Jakże wymienić mężów trzystu,A nie pominąć krwi niczyjej?)Zrodził się Józef, mąż Maryi,Z której się zrodził Jezus Chrystus.Antoni Słonimski, „Rodowód”
PRZYSLOWIA:
Powędrował na kwaśnie piwko do Abramka.Jak nie bandziem prosić Abrahama,to nam ziemia nie zrodzi sama.Poszedł przed Abrahama. (Umarł)„Panno Todd, chciałbym panią prosić do tańca, ale uprzedzam, że tancerz ze mnie nienajlepszy.”Abraham Lincoln do Mary Todd, przyszłej małżonki, w dniu poznania się.„Moja żona jest nadal równie piękna jak wtedy, kiedy była młodą dziewczyną, a ja ubogim, nic nie znaczącym facetem, który się w niej zakochał i na dodatek nigdy się już nie odkochał.”Abraham Lincoln o swojej żonie Mary Todd w przededniu tragicznej śmierci w kwietniu 1865 r.

Reklama

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica

Reklama

Reklama

Reklama