Reklama

DĘBNO

Reklama

miasto na Równinie Gorzowskiej, nad Kosą (woj. zachodniopomorskie, powiat myśliborski); 14 tys. mieszk. (2002); siedziba gminy; tartak, zakłady meblarskie, przetwórnia owocowo-warzywna, produkcja filcu; .); na przełomie 1999/2000 uruchomienie najw. w Polsce kopalni gazu ziemnego(planowane roczne wydobycie ok. 400 mln m3) i ropy naftowej (400 tys. t). W XIII w. własność templariuszy, od 1337 - joannitów; 1540 odsprzedane Brandenburgii; prawa miejskie ok. 1562; w XVI w. napływ tkaczy hol.; od 1701 w Prusach, od 1945 w Polsce; kościoły i zabudowa mieszkalna z XIX w.

wieś gminna na skraju Pogórza Bocheńskiego i Pogórza Rożnowskiego, przy trasie Kraków - Tarnów; dobrze zachowany późnogotycki dwór kasztelana krakowskiego Jakuba Dębińskiego (z końca XV w.): prostokątny dziedziniec otoczony piętrowymi budynkami, alkierzowe baszty, bogaty wystrój kamieniarski, mury obronne z fosą; pod koniec XVI w. częściowo przebudowany w stylu renesansowym; 1978 odrestaurowany, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie; cmentarz wojskowy z okresu I woj. światowej.

wieś letniskowa w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, u podnóża Gorców, u ujścia Białki do Dunajca (woj. małopolskie, powiat nowotarski). Zachowany drewniany, późnogotycki kościół św. Michała Archanioła (2. poł. XV w., wieża z 1601), o konstrukcji zrębowej, z unikatową polichromią gotycką (ok. 1500), wykonaną techniką patronową, o motywach figuralnych, roślinnych i geometrycznych; także ambona, tryptyk i rzeźby późnogotyckie; 1949 w kościele tym odnaleziono najstarszy w Polsce późnoromański obraz namalowany (ok. 1300) na desce; 2003 kościół wpisany na Listę UNESCO.

miejscowość w woj. kujawsko-pomorskim, powiat nakielski.

miejscowość w woj. wielkopolskim, powiat średzki.

miejscowość w woj. wielkopolskim, powiat poznański.

Powiązane hasła:

PATRON, GAZ ZIEMNY, POLSKA. SZTUKA. GOTYK

Podobne hasła:

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama