Bohater ok. 50 opowiadań o wątkach kryminalnych Gilberta Keitha Chestertona.
Niepozorny irlandzki księżulo, niski, krępy, o pospolitej twarzy, uzbrojony w nieodłączny parasol, który rozwiązuje zagadki kryminalne z niezwykłą przenikliwością, usiłując równocześnie naprowadzić przestępców na drogę cnoty; jego inteligencja i zmysł obserwacji pozwalają mu wniknąć w dusze przestępców, odgadnąć motywy ich postępowania, a przez to czasem zapobiec zbrodni.
Często zadaje pytania pozostające pozornie bez związku z tematem (wszyscy spojrzeli na niego z minami wyrażającymi podejrzenie, iż oszalał), tymczasem służą one rozwiązaniu zagadki. W plejadzie detektywów, bohaterów powieści kryminalnych, daleko mu do twardzieli typu Philipa Marlowe czy Lwa Archera, wyróżnia się natomiast intelektem i umiejętnością dostrzegania szczegółów, niewidocznych dla innych.
Kieruje się zdrowym rozsądkiem i niezłomnym przeświadczeniem o nieuniknionym zwycięstwie dobra nad złem. Jego prototypem była autentyczna postać księdza Johna O’Connora, przyjaciela domu Chestertonów. Cykle nowel o prostodusznym, acz bystrym księdzu w pierwszych wydaniach nosiły tytuły: Niewinność księdza Browna (1911), O mądrości księdza Browna (1914), Niedowiarstwo księdza Browna (1926), Tajemnica księdza Browna i Skandal księdza Browna (obie 1927). Wspomniany pierwowzór bohatera, ks. John O’Connor, napisał książkę Ksiądz Brown o Chestertonie.