Reklama

Cedzyna Dominik

Bohater opowiadania Stefana Żeromskiego Doktor Piotr.

Typowy reprezentant zdeklasowanej, zubożałej szlachty. Przyczyną finansowego upadku bohatera jest jego nieumiejętność przystosowania się do wymogów gospodarki kapitalistycznej.Mimo degradacji materialnej, Cedzyna zachowuje dawne maniery i pańską wyniosłość. Z pogardą odnosi się do przedstawicieli niższych klas i tzw. dorobkiewiczów, z nostalgią wspomina czasy dominacji szlacheckiej.

Reklama

Aby zarobić na życie i studia ukochanego syna, Dominik Cedzyna podejmuje pracę nadzorcy robót kolejowych u Bijakowskiego. Po pewnym czasie awansuje na stanowisko pełnomocnika pracodawcy w uruchomionej przez Bijakowskiego cegielni i wytwórni wapna. Cedzyna wiedzie niezwykle ascetyczny, graniczący z nędzą tryb życia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przesyła studiującemu za granicą synowi.

Środki na finansowanie edukacji jedynaka pozyskuje też w mniej godziwy sposób. Sugerując się następującą radą Bijakowskiego: produkuj pan taniej, a co na tym osiągniesz, to twoje, Cedzyna przez cztery lata wyzyskuje robotników, obniżając im obiecaną przez pracodawcę pensję. Pewnego dnia do Cedzyny przyjeżdża ukochany syn - Piotr. Dominik wita go z wielką radością i ogromnym wzruszeniem. Po jakimś czasie zleca mu przejrzenie rachunków dla Bijakowskiego.

Z dokumentów tych Piotr dowiaduje się, że pieniądze na jego studia skradzione zostały robotnikom. Między Domikiem i Piotrem dochodzi do ostrej wymiany zdań. Oburzony postępowaniem ojca Piotr postanawia wyjechać do Anglii, aby nająć się tam do pracy i spłacić należny robotnikom dług. Dominik nie jest w stanie pojąć intencji syna, nazywa go "durniem". Po tych słowach Piotr opuszcza ojcowski dom, załamany zaś Dominik udaje się po śladach syna w stronę stacji kolejowej.

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama