Reklama

Czerwony Sęp

Bohater noweli Sachem Henryka Sienkiewicza.

Indianin z plemienia Czarnych Wężów, od dziesiątego roku życia akrobata występujący w cyrku. Zgodnie z programem wykonuje spacer na  drucie  zawieszonym na piętnaście stóp nad ziemią (z towarzyszeniem muzyki). Wraz z cyrkiem przybywa do miejscowości Antylopa, żyjącej z handlu żywym srebrem, pomarańczami, jęczmieniami i winem, która powstała na zgliszczach indiańskiej wioski Chiavatty, stolicy Czarnych Wężów.

Reklama

Pojawienie się w przedstawieniu cyrkowym potomka sachema - wodza Czarnych Wężów - wywołuje w miasteczku sensację. Namiot cyrkowy zostaje wypełniony po brzegi. Na arenie Sachem pojawia się odziany w płaszcz króla i w pióropusz, za pasem ma topór i nóż do skalpowania. Po wydaniu okrzyku wojennego, napomniany przez dyrektora cyrku rozpoczyna taniec na drucie.

Następnie przechodzi do pieśni zemsty, w której przypomina historię Chiavatty i zapowiada nadejście mściciela. Publiczność zgromadzona w cyrku wpada w panikę, napięcie sięga zenitu. Sachem znika, lecz po chwili powraca na scenę i kłania się widowni. Pieśń zemsty okazuje się tylko częścią widowiska. Czerwony Sęp nie pragnie sprawiedliwości, nie zna nawet języka przodków (śpiewa po niemiecku). Po przedstawieniu idzie do restauracji na knedle i piwo.  

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama