Postać biblijna.
Był poważanym faryzeuszem, przedstawicielem jednej z głównych szkół interpretacji prawa żydowskiego, jednym z siedmiu najgłośniejszych nauczycieli prawa, członkiem Sanhedrynu - Najwyższej Rady mającej kompetencje sądzenia i rozstrzygania spraw religijnych i państwowych. Znany jest przede wszystkim z wystąpienia podczas sądu Sanhedrynu nad apostołami, przedstawionego w Dziejach Apostolskich (rozdz. 5).
Apostołowie, mimo zakazów i ostrzeżeń ze strony Żydów, głosili z ogromną determinacją przesłanie o Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym. Gdy w końcu zostali uwięzieni, w cudowny sposób wydostali się nocą z więzienia i zamiast uciec poszli wprost do świątyni nadal głosić swe przesłanie. Przyprowadzeni stąd do sali sądowej w odpowiedzi na zarzuty wypowiedzieli znamienne słowa: "trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi".
Gdy Żydzi wpadli w gniew i chcieli ich zabić wówczas wystąpił Gamaliel. Okazał się głosem rozsądku i mądrości życiowej, ale także otwartości, przenikliwości i intuicji. Dostrzegł determinację i entuzjazm apostołów, niezwykły w sytuacji haniebnej śmierci ich nauczyciela i mistrza. Dlatego wezwał Żydów do zastanowienia się i pozostawienia raczej Bogu rozstrzygnięcia tej kwestii.
Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem (Dz 5,38-39). Autorytet faryzeusza sprawił, że Żydzi poddali apostołów jedynie karze chłosty i pozwolili im odejść.
Według tradycji chrześcijańskiej Gamaliel był cichym zwolennikiem nowej wiary. Święty Paweł odwołuje się do Gamaliela jako swojego nauczyciela prawa żydowskiego. Niewykluczone, iż postawa Gamaliela stała się jednym z czynników prowadzących do nawrócenia Pawła.