Tytułowy bohater powieści "Herzog" Saula Bellowa.
Dobijający pięćdziesiątki Herzog, wykładowca uniwersytecki z Nowego Jorku cieszący się dużym uznaniem wśród humanistów, przechodzi kryzys psychologiczny i emocjonalny. Aby odzyskać równowagę, chce pomieszkać przez jakiś czas z dala od zgiełku i nabrać dystansu do skomplikowanych spraw osobistych i zawodowych. Zaszywa się w dużym wiejskim domu w Nowej Anglii. Czas mija mu na wspomnieniach i rozmyślaniach, stanowiących treść utworu.
Herzog nie tylko podsumowuje swoje życie, ale także stawia ważkie egzystencjalne pytania o to, dlaczego świat jest tak niezrozumiały i nie daje ludziom wskazówek, jak powinni żyć. Metodą terapeutyczną, jaką wybiera Herzog, jest pisanie listów, w których dokładnie opisuje swoje doznania i poglądy. Kieruje swoje listy do najprzeróżniejszych adresatów; z jednej strony, pisze do byłych żon, wyjaśniając, dlaczego od nich odchodził, z drugiej strony dyskutuje z filozofami, między innymi z Nietzschem.
W listach do polityków wypowiada się o sprawach publicznych. Zwraca się nawet do Boga, wyrażając zwątpienie w celowość istnienia. Herzog ilustruje charakterystyczny dla Bellowa typ bohatera-intelektualisty, doświadczającego wewnętrznego rozbicia.