Postać z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Daleki krewny Stolnika Horeszki. Będąc jego dziedzicem procesuje się z Sędzią o zamek. Jednocześnie daje się podejmować Sędziemu na ucztach i uczestniczy w organizowanej przez niego obławie na niedźwiedzia, gdzie, zaatakowany przez zwierza, zostaje uratowany przez Księdza Robaka. Podczas starcia Sopliców i ich gości z Gerwazym w czasie uczty na zamku, Hrabia bierze stronę dawnego sługi Stolnika i, pozwalając mu się zarazić niechęcią do Sopliców, zgadza się na jego plan zagarnięcia siłą ich dóbr jako odwetu za krzywdy Horeszków.
Hrabia - bogaty, wykształcony, modny - to esteta żyjący no- winkami kultury zachodniej i zaangażowany w nie emocjonalnie: mówi o sobie, że ma "romansową głowę" i stara się dopasować realia do swych marzeń, przybierając pozy romantycznych bohaterów, jest przy tym jednak odważny i szczery. Chociaż zauroczony Zosią, przelotnie widzianą w ogrodzie, flirtuje także z Telimeną, co powoduje napięcie między nim a Tadeuszem, rozładowane dopiero przez wiadomość o staraniach Tadeusza o Zosię, której zbytnia prostota rozczarowała Hrabiego.
Także romans z Telimeną okazuje się dlań zawodem: gdy (po bitwie wybrawszy emigrację) wraca do Soplicowa jako pułkownik armii polskiej, znajduje Telimenę jako narzeczoną Rejenta. Mimo że Telimena jest gotowa porzucić narzeczonego dla Hrabiego, on sam widzi, że wcześniej w uczuciach swych zdawała mu się tak poetyczną, teraz zaś całkiem prozaiczną i - odmawia.