Bohater powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.
Niewolnik murzyński należący do Gebhra, syn Fumby, króla plemienia afrykańskiego Wahimów znad brzegów Bassa-Narok, następca tronu. Do niewoli dostał się złapany przez derwiszów przy paściach na zebry, później przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie trafił na służbę do poganiacza wielbłądów, Sudańczyka Gebrha. Podczas wyprawy przez pustynię Gebrh bije Kalego, na noc zakuwa jego nogi w deskę z otworami. Po śmierci Gebrha, zabitego przez Stasia, Kali nazywa chłopca "bwana kubwą" (wielkim panem) i towarzyszy dzieciom w drodze przez Afrykę. Łowi ryby, zdobywa miód pszczeli, oprawia zwierzęta zabite przez Stasia, uczy się strzelać z broni palnej. Wyrusza na poszukiwanie psa Saby, który w pogoni za bawołem oddalił się od obozu. Podczas napadu lwów na karawanę wciąga Nel i Stasia na drzewo, ratując im życie.
Wysłuchawszy nauk Stasia, przyjmuje chrzest. Pojmuje dobro i zło według zasady: Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy - to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy. Nie lubi pracować i uważa pracę za domenę kobiet. Okazuje się pomocny w kontaktach z plemionami afrykańskimi - uczestniczy w ich rytuałach i przedstawia Nel jako bóstwo, dobre Mzimu. Po przybyciu karawany do kraju Wahimów uczestniczy w walce z plemieniem Samburu i dzięki broni palnej odpiera wrogów. Po śmierci ojca Fumby zostaje królem plemienia. Za namową Stasia odstępuje od mordu na jeńcach i zawiera z Samburu przymierze krwi. Demaskuje czarowników, udających odgłosy złego Mzimu przy pomocy bębna.
Po zaprowadzeniu porządku w królestwie, zabrawszy ze sobą czarowników, na jakiś czas opu- szcza kraj rodzinny i kontynuuje podróż ze Stasiem i Nel. W ekranizacji W pustyni i w puszczy dokonanej przez W. Ślesickiego (1973) w postać Kalego wcielił się Emos Bango. 28 lat później w filmie reż. Gavina Hooda Kalego grał Mzwandile Ngubeni.