Reklama

Lambertowie

Bohaterowie Korekt Jonathana Franzena, jednej z najważniejszych współczesnych powieści amerykańskich.

Członkowie rodziny to: osiemdziesięcioletni Alfred, senior rodu, cierpiący na demencję i chorobę Parkinsona, emerytowany pracownik lokalnego przedsiębiorstwa kolejowego na Środkowym Zachodzie, jego żona Enid oraz trójka dorosłych dzieci - Gary, filadelfijski finansista, Denise, znana restauratorka, również mieszkająca w Filadelfii, i Chip, bezrobotny nowojorski intelektualista, wyrzucony z pracy w college’u po romansie ze studentką.

Reklama

Alfred należy do generacji ukształtowanej intelektualnie w połowie ubiegłego  wieku, bodaj ostatniej, której przedstawiciele nie wątpili, iż zbudowali swój świat na fundamencie solidnych wartości. Patriarcha Lambert, mieszkający w małym miasteczku St. Jude na Środkowym Zachodzie, uosabia mit prostego, przeciętnego Amerykanina, który dzięki zdolnościom i  uporowi,  w  tym, a nie innym miejscu w Stanach Zjednoczonych, osiąga sukces na miarę tegoż miejsca i na miarę swojej epoki.

Mit prostego człowieka na drodze do sukcesu - mimo że odbrązowiony - stanowi płaszczyznę odniesień dla ukazania jałowej egzystencji w dzisiejszej Ameryce. Znakami owej jałowości są doraźne działania i postawy trójki dzieci Lambertów: Gary wierzy w skuteczność spekulacji finansowych, Chip świetnie orientuje się w modnych teoriach kultury, ale w codziennych sprawach się gubi, wreszcie Denise, po rozpadzie małżeństwa, wdaje się  tylko w przelotne związki z mężczyznami i kobietami.

Do życia Lambertów wkradł się nieład - a raczej od zawsze w ich działaniach panował, tyle że oni nie chcieli się do tego przyznać nawet w skrytości własnych sumień. Powodem egzystencjalnej dezorientacji są z jednej strony niespełnione aspiracje, porażki zawodowe i finansowe, a  z drugiej niepowodzenia w życiu rodzinnym: błędy wychowawcze, niezdolność do nawiązania bliskich kontaktów z rodzicami, pretensje wobec rodzeństwa, obojętność na potrzeby współmałżonka lub partnera.

Za tym wszystkim kryją się zaś fałszywe wyobrażenia na temat tego, kim się jest oraz jakie posiada się możliwości i reprezentuje racje. Wszyscy Lambertowie nieustannie się dostosowują - do otoczenia, do innych ludzi, także do samych siebie.  

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama