Bohaterka powieści Emancypantki Bolesława Prusa.
Właścicielka pensji dla dziewcząt w Warszawie. Z pierwszego małżeństwa matka Heleny i Kazimierza Norskich. Owdowiawszy, poślubiła emigranta Eugeniusza Arnolda Lattera. Po rozstaniu z mężem, który uciekł za granicę, sprzedała majątek ziemski i uruchomiła w Warszawie pensję dla dziewcząt. Wychowuje dzieci Helenę i Kazimierza, ubiera się jak wdowa, odwiedza grób pierwszego męża na Powązkach.
Na skutek zachcianek dzieci wpada w kłopoty finansowe. Zaczyna pożyczać pieniądze od Ady Solskiej i lichwiarzy, obniża pensje nauczycielkom pracującym w zakładzie, ogranicza liczbę zajęć lekcyjnych. Usiłując zapobiec skandalowi, pozbywa się damy klasowej Joanny, która zaszła w ciążę z Kazimierzem. Liczy na małżeństwo Heleny ze Stefanem Solskim. Mimo kłopotów finansowych wysyła dzieci za granicę i płaci długi karciane syna.
Nie chce zgodzić się na rozwód, o który zabiega jej mąż, nawet za cenę pięciu tysięcy dolarów. Pod wpływem kłopotów zapada na zdrowiu - miewa halucynacje i ataki histerii, nadużywa alkoholu. Wreszcie podczas napadu depresji wymyka się z pensji i podejmuje podróż do majątku ziemianina Mielnickiego, jej wielbiciela. W przypływie halucynacji rzuca się w nurty Bugu i tonie.
W filmie Pensja pani Latter w reżyserii Stanisława Różewicza (1983) postać Karoliny Latter zagrała Barbara Horowianka.