Postać z poematu dygresyjnego Aleksandra Puszkina Eugeniusz Oniegin.
Leński, młody (osiemnastoletni) dziedzic majątku, poeta, pół-Rosjanin, jest uosobieniem duchowych cnót, które wywodzi z zamiłowania do niemieckiej literatury i filozofii. Jest zakochany w Oldze Łarinie - kiedyś towarzyszce swych dziecięcych zabaw, dziś narzeczonej. Gdy w okolicy pojawia się Eugeniusz Oniegin, Włodzimierz skutecznie próbuje wyrwać nowego sąsiada z samotności.
Choć wiele różni młodych ludzi, idealista Leński zaprzyjaźnia się z grającym rolę cynika Onieginem. W końcu wprowadza go do domu Łarinów, gdzie Eugeniusz przeżywa pełne nieporozumień uczuciowych spotkanie z siostrą Olgi, Tatianą Łariną. Emocjonalny dramat, rozgrywający się między tą parą, skutkuje konfliktem Leńskiego z Onieginem: jego przyjaciel demonstruje mu, jak łatwo mógłby zawładnąć uczuciami Olgi.
Wstrząśnięty Leński wyzywa Oniegina na pojedynek. Choć między młodymi ludźmi przyjaźń nie została do końca zniszczona, dochodzi do walki, w której Włodzimierz ginie. Mimo że nie było to wcale zamiarem Oniegina, jego racje wkrótce udowadnia życie: pełna beztroskiego temperamentu Olga w niedługim czasie zapomina o zmarłym narzeczonym i szybko wychodzi za mąż.