Bohaterka powieści historycznej Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
Córka króla Ligów, plemienia słowiańskiego, która trafiła do niewoli rzymskiej jako zakładniczka. Po zakończeniu wojny, zapomniana przez współplemieńców, pozostała w Rzymie, w domu Aulusa Plaucjusza i Pomponii Grecyny, chrześcijan. Spodobawszy się Markowi Winicjuszowi, na rozkaz Nerona zostaje sprowadzona przez pretorian na ucztę do pałacu cesarskiego, siedliska rozpusty.
Dostaje się pod opiekę Akte, wyzwolonej niewolnicy Nerona, która okazuje jej sympatię i współczucie. Podczas uczty przykuwa wzrok cezara, lecz dzięki interwencji Petroniusza unika jego zalotów. Jest przerażona biesiadą i zachowaniem biesiadników, nachalnością Winicjusza. Opuszcza pałac cesarski wyniesiona ukradkiem przez Ursusa. Niedługo potem z woli cezara ma zamieszkać w domu Winicjusza.
Żona Nerona, Poppea odrzuca jej prośbę o wstawiennictwo u cezara i zmianę jego decyzji. W czasie przenosin Ligia zostaje jednak przejęta przez sługę, Ursusa i ukryta w dzielnicy Zatybrze, pośród chrześcijan. Z podszeptu Poppei Neron oskarża Ligię o rzucenie czarów i sprowadzenie śmierci na jego córkę, Augustę, lecz pod wpływem Petroniusza odstępuje od oskarżeń.
Za sprawą Chilona Chilonidesa Winicjusz trafia na ślad dziewczyny, przebywającej wśród chrześcijan. Niedługo potem, w czasie starcia Winicjusza z Ursusem, Ligia ratuje patrycjusza od śmierci. Targana sprzecznymi uczuciami z ulgą przyjmuje zalecenie apostołów Piotra i Pawła o konieczności powstrzymania się od kontaktów z poganinem aż do momentu jego nawrócenia.
Po przemianie wewnętrznej Winicjusza, przy aprobacie św. Piotra przyjmuje jego miłość. Podczas pożaru Rzymu chroni się w katakumbach. Pada ofiarą spisku Nerona przeciw chrześcijanom i zostaje uwięziona. W więzieniu zapada na zdrowiu. Pisze list do Winicjusza z prośbą o pochówek w jego grobowcu, z honorami należnymi żonie. Oboje spotykają się w więzieniu, dokąd Winicjusz przybywa jako grabarz.
Wkrótce dziewczyna trafia do amfiteatru: na rozkaz Nerona zostaje przywiązana do rogów tura germańskiego, wypuszczonego na arenę. Uratowana przez Ursusa, który łamie turowi kark, zyskuje przychylność ludu rzymskiego i na jego żądanie otrzymuje od cezara ułaskawienie. Odzyskawszy wolność, w towarzystwie Winicjusza i Ursusa opuszcza Rzym i udaje się na Sycylię.
W ekranizacji Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (2001) Ligię zagrała Magdalena Mielcarz.