Bohater powieści Güntera Grassa "Kot i mysz".
Chuderlawy, nieproporcjonalnie zbudowany, brzydki młodzieniec, obdarzony przez naturę niezwykle dużym tzw. jabłkiem Adama oraz nader pokaźnym członkiem, co wzbudza z jednej strony niechęć, z drugiej podziw jego kolegów. Inność Mahlkego pogłębia fakt, iż wychowywany jest wyłącznie przez matkę (ojciec poległ na wojnie), mocno nadopiekuńczą i przez to wywołującą sytuacje ośmieszające syna wśród rówieśników.
Mahlke zdaje sobie sprawę z własnej odmienności, którą usiłuje na rozmaite sposoby kompensować (np. rzadkie i cienkie włosy, zmierzwione i rozdzielone zabawnym przedziałkiem, utrwala syropem z wody i cukru). Wielką grdykę stara się przesłaniać dziwnymi przedmiotami wyłowionymi z wpółzatopionego w gdańskim porcie polskiego trałowca "Rybitwa": na sznurkach zawiesza np. angielski śrubokręt, rozmaite mutry, medaliony z podobiznami marszałka Piłsudskiego i Matki Boskiej, a także krzyż oficerski, ukradziony jakiemuś porucznikowi.
Joachim imponuje kolegom małpią zręcznością w pływaniu i nurkowaniu; wygrywa też osobliwy turniej w szybkości masturbacji - sprowokowany przez trzymającą się z chłopakami Tullę Pokriefke. Fanatyczny wyznawca kultu Matki Boskiej, żyje na pograniczu świata realnego i wymyślonego: substytutem tego drugiego jest mroczne wnętrze wraku, w którym czuje się zawsze "u siebie". Niezatopiona kabina radiooficera staje się jego azylem. Jest tam całkowicie wyizolowany z zewnętrznych wpływów i bezpieczny wobec szykan, jakich doznaje od rówieśników. Im są one dotkliwsze, tym silniejszy jest w Mahlkem odruch buntu i agresji.
Wyrzucony ze szkoły z powodu niesubordynacji, zaciąga się ochotniczo do wojska i zostaje nawet dowódcą czołgu na froncie wschodnim; za zasługi otrzymuje Krzyż Żelazny, stając się "bohaterem". Przełożeni go jednak prześladują, co rekompensuje sobie całkowicie cynicznym uwiedzeniem żony jednego z nich. Wdawszy się w bójkę z dyrektorem swego dawnego gimnazjum (który nie pozwala mu wygłosić mowy do uczniów), dezerteruje i powraca do swojej "ojczyzny" - czyli wraku trałowca. Wyposażony w maszynkę spirytusową i konserwy zanurza się w wodzie - i tak tracimy go z oczu.
W postaci Mahlkego krytyka dostrzegła prototyp tytułowej postaci powieści Pawła Huelle Weiser Dawidek. Na podstawie Kota i myszy (1961) - najbardziej autobiograficznej części tzw. Trylogii Gdańskiej Grassa - zachodnioniemiecki reżyser Hans Jurgen Pohland zrealizował film o takim samym tytule (1966); postać młodego Mahlkego zagrał Lars Brandt, zaś starszego - jego brat, Peter (obaj to synowie Willego Brandta, wówczas ministra spraw zagranicznych RFN; fakt ten wywołał w Niemczech burzliwe reakcje).