Bohaterka powieści Lwa Tołstoja "Zmartwychwstanie".
Piękna Katiusza, nieślubna córka folwarcznej dziewki, została sierotą w trzecim roku życia. Przygarnięta na wychowanie do dworu przez dwie starsze panny, poznała we wczesnej młodości ich krewnego, księcia Dymitra Niechludowa, który staje się pierwszym kochankiem młodziutkiej dziewczyny. Katia kocha go szczerze i głęboko, ale w zamian za jej uczucie panicz daje jej sto rubli i znika w swoim "światowym" życiu.
Wypędzona ze dworu dziewczyna rodzi dziecko, które wkrótce umiera. Los jej nie oszczędza i w końcu Katiusza trafia do domu publicznego, gdzie pracuje przez siedem lat. Ten okres kończy się oskarżeniem dziewczyny o otrucie i okradzenie jednego z gości, bogatego kupca. Rzeczywiście Masłowa podała mu, za namową innych, środek usypiający, nieświadoma działania specyfiku. Dla policji i sądu, których prawda nie interesuje, jest oczywistą winną. Ale ławnikiem w sądzie jest Niechludow, ze zgrozą oglądający skutki swojej młodzieńczej przygody.
Arystokrata podejmuje walkę z bezdusznością i ograniczeniami wymiaru sprawiedliwości. Kiedy nie udaje mu się nic osiągnąć, proponuje Masłowej małżeństwo. Katiusza widzi jednak w tym geście egoistyczną próbę uratowania dobrego mniemania o sobie młodego księcia. Woli cztery lata katorgi niż związek z tym człowiekiem. Motywy jej działań nie są jednak proste: w rzeczywistości Niechludow jest nadal jej miłością, dlatego woli związać się z zakochanym w niej katorżnikiem Simonsonem niż dzielić życie z księciem, który chce przez nią być zbawiony, ale sam skazuje się na los człowieka zdeklasowanego. W filmowej adaptacji Michaiła Szwejcera (1961 r.) w roli Masłowej wystąpiła Tamara Siemina.