Postacie z powieści Bolesława Prusa "Lalka".
Właściciele sklepu kolonialno-galanteryjno-mydlarskiego na Podwalu, rodzina kupców pochodzenia niemieckiego, opisana w Pamiętniku starego subiekta, u której Ignacy Rzecki uczył się handlu i kupiectwa. W rodzinie panują stosunki patriarchalne i poszanowanie dla tradycji kupieckich. Interesy prowadzą: Jan Mincel, stojący na czele rodu, oraz jego bratankowie - Franc i Jan (młodszy). Za przewinienie subiekci obrywają od pryncypała dyscypliną, pod jego okiem uczą się oszczędzania.
Franc zajmuje się handlem towarami kolonialnymi, pali fajkę i wymyka się z domu po nocach, Jan (młodszy) sprzedaje galanterię i pisuje listy miłosne do panien, Mincelnestor notuje rachunki w księdze handlowej i czuwa nad porządkiem w sklepie, od czasu do czasu, dla uciechy przechodniów, pociąga za sznurek kozaka-zabawkę, stojącego w witrynie sklepowej. Codziennie o godzinie ósmej do sklepu wkracza matka pryncypała ze śniadaniem dla syna i subiektów: kawa i bułki.
Mincelnestor nienawidzi Napoleona. Podczas wypadków 1846 roku, zatroskany spadkiem obrotów w handlu, sfinguje napaść na sklep i przyłapany przez policję trafia do aresztu, niedługo potem umiera. Po jego śmierci tradycje kupieckie rodziny kontynuują Franc i Jan. Bracia dzielą się majątkiem Minclów: Jan przejmuje handel galanterią i mydłem i przenosi się do sklepu na Krakowskim Przedmieściu, wkrótce żeni się z Małgorzatą Pfeifer, Franc zostaje w sklepie na Podwalu i prowadzi handel towarami kolonialnymi.
Obaj bracia bez przerwy godzą się i kłócą, przede wszystkim o politykę, lecz nie mogą bez siebie żyć. Franc uważa się za republikanina, nienawidzi Napoleona III i przyznaje się do niemieckiego pochodzenia, Jan podziwia Bonapartego i wywodzi ród Minclów od polskiej rodziny Miętusów, osiadłej przed wiekami wśród Niemców. Wdowę po Janie, Małgorzatę, poślubia Stanisław Wokulski.