Reklama

Niechcicówna Agnieszka

Bohaterka z sagi rodzinnej Marii Dąbrowskiej Noce i dnie.

Postać posiadająca wiele rysów autobiograficznych autorki. W powieści jest najstarszym z żyjących dzieci Barbary i Bogumiła Niechciców. Pani Barbara, po śmierci pierworodnego, ukochanego Piotrusia, stara się zachować dystans do cór- ki, jakby w obawie, że i to dziecko straci. W efekcie dziewczynka wyrasta na istotę dość samotną, znajdującą największą radość w czytaniu książek. Z młodszym rodzeństwem niewiele ją łączy: o siostrze Emilce wie głównie to, że jest ona zachwycająco piękna, brat Tomaszek irytuje ją wykazywanymi już od najwcześniejszego dzieciństwa skłonnościami do kłamstwa i kradzieży, do czego później dołączy pociąg do alkoholu. Tylko ojciec wydaje jej się osobą naprawdę serdeczną i bliską. W dzieciństwie najmocniej przywiązuje się do kuzynki, Anki Niechcicówny, która przez krótki czas jest nauczycielką  dzieci w Serbinowie.  

Reklama

Następna, "fachowa" guwernantka okazuje się wielką pomyłką. W końcu Agnieszka trafia na pensję do Kalińca, którą kończy z najlepszymi wynikami, a następnie do gimnazjum kalinieckiego. Przeżywa pierwsze przyjaźnie i skrywane zakochania. Jednak w rosyjskim gimnazjum czuje się źle i w końcu bierze udział w strajku szkolnym, a w efekcie musi przenieść się do prywatnej szkoły w Warszawie. Do różnych problemów typowych dla okresu dojrzewania dołącza się głęboki kryzys wiary; ostatecznie Agnieszka staje się agnostykiem i odrzuca udział w życiu religijnym, organizowanym przez szkołę. 

Po zakończeniu tego etapu edukacji Agnisia wyjeżdża do Szwajcarii na studia przyrodnicze. Poznanie  Marcina   Śniadowskiego, kolegi z uniwersytetu w Lozannie, pozwala jej zapomnieć o krótkim romansie z kuzynem, Januszem Ostrzeńskim i wkrótce zamienia się w głęboką, wzajemną miłość. Dzięki Marcinowi Agnieszka zbliża się do socjalistycznych ugrupowań studenckich. Nowe życie nie przysłania jej jednak przywiązania do rodziny, którą stara się odwiedzać w kraju przy wszystkich okazjach. 

Związek z Marcinem nie jest też sielanką: za ukochanym wloką się konsekwencje jego poprzedniego roman- su, nie może też przyjechać do Polski, gdzie w zaborze rosyjskim grozi mu natychmiastowe aresztowanie (Śniadowski już wcześniej był więźniem  politycznym i uciekł spod nadzoru rosyjskiej policji za granicę, gdzie nadal prowadzi działalność emisariusza). W końcu młodym  udaje  się  wziąć ślub w Belgii, co jednak nie zapobiega ich dalszym, wymuszonym przez życie rozstaniom. Wybuch I wojny światowej zastaje oboje w Anglii. Agnieszka wraz z mężem przedostają się do Krakowa, gdzie Marcin wstępuje do Legionów Piłsudskiego. W ekranizacji powieści dokonanej  przez Jerzego Antczaka (1975 r.) rolę Agnisi powierzono Stanisławie Celińskiej.   

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama