Bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza Ogniemi mieczem, należącej do cyklu powieściowego zwanego Trylogią.
Szlachcic litewski pochodzący z Myszykiszek, herbu Zerwikaptur, uczestnik wojny polsko-kozackiej, służący w chorągwi husarskiej. Walczy Zerwikapturem - krzyżackim mieczem spod Grunwaldu, odziedziczonym po przodku Stowejce. Naiwny i prostoduszny, staje się przedmiotem żartów Zagłoby, na które odpowiada niezmiennie: "Słuchać hadko". Zgodnie ze ślubem, który złożył w Trokach Najświętszej Marii Pannie, żyje w czystości i nie ożeni się dopóki jednym cięciem Zerwikaptura nie zetnie trzech głów nieprzyjacielskich. W walce wykazuje się nadludzką siłą: potrafi przeciąć jeźdźca aż do siodła końskiego. Kocha się w Annie Borzobohatej-Krasieńskiej, której zapisuje majątek Podbipiętów.
Z rozkazu Jeremiego Wiśniowieckiego, po nominacji Skrzetuskiego na pułkownika, zostaje namiestnikiem chorągwi husarskiej. W czasie szturmu nieprzyjacielskiego na Zbaraż wy- pełnia ślub i ścina naraz trzy głowy tureckie. W podzięce z łaskę niebios, zgłosiwszy się na ochotnika, podejmuje próbę przedarcia się przez obóz nieprzyjacielski z listem do króla Jana Kazimierza.
W czasie przeprawy zostaje osaczony przez wrogów i po walce, w trakcie której wsparty o pień dębu usiłuje bronić się mieczem, ginie ugodzony strzałami z łuków. Po śmierci jego ciało zostaje zawieszone na maszynie oblężniczej i odbite przez kompanów, z Zagłobą na czele. W ekranizacji Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana (1998) postać Podbipięty zagrał Wiktor Zborowski.