Tytułowa bohaterka cyklu powieści dla dzieci i młodzieży angielskiej pisarki (jakkolwiek pochodziła z Australii) Pameli L. Travers: Mary Poppins, Mary Poppins wraca, Mary Poppins otwiera drzwi, Mary Poppins w parku i Mary Poppins na ulicy Czereśniowej którego kolejne pozycje ukazywały się w okresie blisko półwiecza (pierwsza w 1934, ostatnia w 1982).
Panna Poppins pojawia się niespodziewanie w domu państwa Banks jako opiekunka ich czwórki dzieci. Jest osobą w kontaktach z ludźmi bardzo formalną i utrzymującą dystans, wobec dzieci jest oschła i wymagająca. Zewnętrzne jej atrybuty to fikuśny kapelusik, nieodłączna parasolka z ozdobną rączką i "dywanikowy" kuferek. Te ostatnie posiadają jednak właściwości magiczne: parasolka umożliwia jej przemieszczanie się w powietrzu, a z kuferka może wydobyć praktycznie każdą potrzebną jej rzecz.
Główną przyczyną atrakcyjności tej bohaterki książek dla dzieci i młodzieży jest ostry kontrast pomiędzy zewnętrzną charakterystyką postaci, guwernantki - oschłej, nieco chimerycznej, ale dbającej o zachowanie form - a jej zdolnościami magicznymi. Napięcie fabularne w powieści budowane jest na fakcie, że do magicznego świata Panny Poppins mają dostęp tylko dzieci którymi się opiekuje i które są bardzo do niej przywiązane.
Dla ich rodziców, reszty domowników czy sąsiadów pozostaje nieatrakcyjną starzejącą się panną. W pierwszych polskich przekładach tłumaczka (Irena Tuwim) nadał jej polskie imię Agnieszka, dopiero w późniejszych wydaniach (od lat 70.) na wyraźne życzenie autorki, przywrócono jej imię i nazwisko pod którym jest znana dzieciom na całym świecie (także dzięki wersji filmowej).