Jedna z bohaterek powieści Poli Gojawiczyńskiej Dziewczęta z Nowolipek i Rajska jabłoń.
Siostra Amelki, przyjaciółka Franki, Kwiryny i sióstr Mossakowskich, jak ona przeżywa wczesną młodość w ubogiej dzielnicy robotniczej Warszawy. Po naukach pobieranych - wraz z siostrą - na tajnych kompletach w centrum miasta kończy kurs dla wychowawczyń przedszkola i dostaje pracę jako guwernantka nieznośnego jedynaka zamożnych rodziców.
Wraz ze swoimi pracodawcami wyjeżdża z Warszawy, ale gdy wybucha I wojna światowa, chlebodawcy pozbywają się szybko nieradzącej sobie z podopiecznym nauczycielki pod pretekstem konieczności stawienia się w Petersburgu. Po powrocie do Warszawy dostaje dobrze płatną pracę w gabinecie dentystycznym. Wkrótce poznaje oficera armii niemieckiej, Polaka z Wielkopolski, Henryka, i obdarza go głęboką miłością.
Ale i ona - podobnie jak siostra - zachodzi w ciążę, a gorzko doświadczona przez życie Amelka radzi jej szybkie pozbycie się dziecka, na co nieoczekiwanie chętnie przystaje Henryk. Cechna poddaje się zabiegowi, jednak wkrótce znika z domu. Odmieniona psychicznie rozpoczyna "łatwe" życie w centrum Warszawy.
Po wojnie dziewczyna odnajduje się w niespodziewanie korzystnej sytuacji życiowej: jest żoną prowincjonalnego starosty i matką małej córeczki. Jednak wspaniale rozwijająca się kariera męża wyraźnie ciąży młodej kobiecie. Przyjeżdża na święta Bożego Narodzenia wraz z dzieckiem do domu Amelki i ostatecznie decyduje się pozostać na stałe w Warszawie.