Bohater powieści Natsume Sosekiego Sedno rzeczy.
Sensei to dosłownie: mistrz, nauczyciel. Bohatera poznajemy już w pierwszej części powieści, dzięki narratorowi - uczniowi liceum, który poznaje go w nad- morskiej miejscowości Kamakura. Zafascynowany mądrością nowego znajomego młodzieniec często odwiedza Senseia w jego domu w Tokio. Poznaje też jego małżonkę. Licealista spostrzega, że Sensei co miesiąc chodzi na cmentarz.
Wraz z narastającą między bohaterami zażyłością chłopiec poznaję samotniczą naturę nauczyciela. Młodzieniec-narrator, ze względu na chorobę ojca, zmuszony jest wrócić do rodzinnej miejscowości, gdzie z niecierpliwością czeka na wiadomość od Sensei. Kiedy list nadchodzi, w ostatnim zdaniu Sensei informuje młodego przyjaciela, że w chwili gdy list dotrze do jego rąk on już będzie martwy. Wstrząśnięty młodzieniec, nie zważając na krytyczny stan ojca, wyjeżdża natychmiast do Tokio.
Przyczynę wewnętrznego dramatu i w efekcie śmierci Senseia narrator poznaje z treści jego listu-testamentu. Mistrz opisuje w nim swoje mroczne, pozbawione rodziców dzieciństwo, pobyt u stryja, przyjazd do Tokio i stancję w domu wdowy po weteranie wojennym, mieszkającej razem z córką. Sensei, wówczas młody student, zakochał się w dziewczynie, jednak swoje uczucie trzymał w ukryciu. Kiedy wraz z nim zamieszkał jego przyjaciel K., sprawy przybrały nieoczekiwany obrót. K. również zakochał się w pięknej dziewczynie. O swoich uczuciach mówi otwarcie koledze. Wówczas Sensei postanawia szybko zadziałać i prosi wdowę o rękę dziewczyny.
Oświadczyny zostają przyjęte. K. jest zdruzgotany wiadomością, chociaż nie daje tego po sobie poznać. Tej samej nocy popełnia samobójstwo. Odejście przyjaciela i związane z tym poczucie winy ciążą na całym późniejszym życiu Senseia. Poczucie klęski potęguje jeszcze śmierć cesarza Meiji, co w oczach mistrza jest oznaką bezpowrotnie odchodzącej epoki. W ostatnich słowach testamentu Sensei prosi narratora o niewyjawianie sekretu niczego nieświadomej żonie.