Jedna z postaci powieści Czesława Miłosz Dolina Issy.
Właściciel majątku ziemskiego we wsi Ginie na Litwie, dziadek Tomasza ➞ Dilbina. Mężczyzna łagodny, życzliwy, kierujący się poczuciem sprawiedliwości. Ma żonę Michalinę oraz dwie córki, Helenę i Teklę, matkę Tomasza. Nade wszystko ceni spokój i książki o hodowli roślin, co pozwala mu zachować dystans wobec ludzkich namiętności.
Nie gra w karty, nie chodzi na polowania, nie prowadzi życia towarzyskiego. Posiada za to bogatą bibliotekę, w której lubi przebywać kilkunastoletni Tomasz. Gdy Tomasz znajduje kalwińską książkę z XVI wieku, należącą do Hieronima Surkonta, dziadek opowiada mu o przodku, który mieszkał w Kiejdanach przy księciu Radziwille i wraz z nim przeszedł w 1655 roku na stronę króla szwedzkiego Karola Gustawa.
Od Hieronima wzięła początek niemiecka gałąź rodziny Surkontów. Opowieściom o historii rodu towarzyszyły rzeczowe objaśnienia na temat różnic pomiędzy odłamami chrześcijaństwa. W ten sposób dziadek rzucał ziarno, które w umyśle Tomasza miało zakiełkować po latach i uzmysłowić to, o czym wie już dorosły narrator: że istnieje ciągłość pomiędzy żywymi i umarłymi, a kto potrafi zobaczyć siebie jako jednego z wielu, którzy dążyli do nieosiągalnego celu, nigdy nie będzie czuł się samotny.