Tytułowy bohater powieści Andrzeja Struga Pokolenie Marka Świdy.
Marka poznajemy jako ucznia gimnazjum, młodzieńca z dobrej szlacheckiej rodziny. U swego arystokratycznego przyjaciela poznaje piękną panią Chosłowską, która wkrótce staje się partnerką jego pierw- szych erotycznych uniesień. Na studiach w Krakowie młody Świda zaczyna interesować się paramilitarnymi organizacjami, a kiedy wybucha I wojna światowa, przyłącza się do Legionów Piłsudskiego. Wzięty do niewoli po odniesieniu rany trafia na Syberię, skąd udaje mu się uciec i po wędrówce przez Azję ostatecznie dotrzeć do Polski. Choć życie w wyzwolonej już ojczyźnie wcale go nie zachwyca, Świda raz jeszcze staje do walki o nią w wojnie polsko-bolszewickiej.
Znów zostaje ranny, a w uznaniu męstwa otrzymuje krzyż Virtuti Militari. Losy wojenne przynoszą mu również znajomość z Moniką Goślicką, przed którą Świda długo próbuje ukryć fakt, iż jej mąż (jego dowódca) nie tyle zginął, ile popełnił samobójstwo na polu bitwy. Między nim a młodą wdową wytwarza się skomplikowany stosunek emocjonalny. Po wojnie zjawia się również uwodzicielska pani Chosłowska, raz jeszcze wciągając Marka w namiętny romans. Niezwykle bogaty (dzięki spekulacjom dawnego gimnazjalnego kolegi) Świda, miotany skrajnymi uczuciami, postanawia poświęcić się napisaniu powieści o sytuacji w Polsce.
Nadal jednak przeżywa głęboki kryzys, utrwalany informacjami o tragicznej śmierci siostry w bolszewickiej niewoli, szalonymi pomysłami pani Chosłowskiej i gorzkimi refleksjami nad demoralizacją panującą w odrodzonym państwie. Ratunkiem dla bohatera okazuje się rozpoczęcie nowego życia z Moniką Goślicką. W przedwojennej adaptacji powieści w reżyserii Mieczysława Krawicza (zatytułowanej Grzeszna miłość, 1929 r.) rolę Świdy odtwarzał Tadeusz Wesołowski.