Jeden z głównych bohaterów Opowieści o wzroście i upadku rodu Taira.
Pierwowzorem bohatera utworu był historyczny przywódca rodu o tym samym nazwisku, żyjący w latach 1118-81. Kiyomori wywodził się ze starej rodziny wojowników blisko związanej z cesarskim dworem (jego ojciec i dziadek byli dowódcami pozostającymi w służbie cesarzy Shirakawa i Toba). Wsławił się również jako zręczny polityk.
Jego losy stają się główną osią opowieści toczącej się wokół sporu dotyczącego sukcesji tronu zwanego zamieszkami ery Hogen (1156 rok), kiedy to nastąpiło starcie trzech potężnych rodów: Fujiwara, Taira i Minamoto. Kolejny konflikt to zamieszki ery Heiji (1160 r.). Wydarzenia te przyniosły największe korzyści rodowi Taira, a sam Kiyomori na 20 lat zyskał faktyczną władzę na dworze. Kiedy Kiyomori próbuje umieścić na tronie cesarskim księcia ze swego rodu, opozycyjne rody i sam cesarz Goshirakawa stają przeciwko niemu.
Po serii burzliwych wydarzeń udaje się Kiyomoriemu osadzić swego wnuka na tronie jako cesarza Antoku. Jednak główną kanwą Heike monogatari stały się wydarzenia kolejnego konfliktu, określonego mianem Wojny Genpei (1180-85), toczącej się już między rodami Taira i Minamoto. W pierwszych sześciu księgach - obejmujących okres od dojścia rodu Taira do szczytu potęgi do śmierci Kiyomoriego - to on właśnie jest głównym bohaterem utworu.
Przedstawiony jest nie tylko jako wybitny wojownik, ale przede wszystkim jako gwałtowny, arogancki, bezwzględny człowiek, opanowany głęboką nienawiścią do swoich rywali z rodu Minamoto. Za znamienny należy uznać moment śmierci Kiyomoriego, kiedy trawiony gorączką (którą można poczytywać za ogień nienawiści) kona w męczarniach i nawet zanurzenie w zimnej wodzie nie przynosi mu ukojenia.
Po śmierci Kiyomoriego chwała jego rodu trwa krótko. Wojska Minamoto Yoritomo najpierw wyrzucają zwolenników Tairów ze stolicy, następnie rozbijają ich bazę położoną w zachodniej części Kyushu i ostatecznie zwyciężają w morskiej bitwie pod Dannoura w 1185 roku.