Bohater i zarazem narrator powieści Murakamiego Harukiego Kafka nad morzem.
Nie znamy prawdziwego imienia chłopca. Kafka jest przyjętym przez niego pseudonimem - na cześć ulubionego pisarza. Chłopiec jest zamknięty w sobie i stroni od ludzi. Jego pasją jest czytanie, a rozmówcą często bywa wyimaginowany przyjaciel o imieniu Kruk.
Pozostawiony w dzieciństwie przez matkę, Kafka mieszka teraz z ojcem. Jednak jego towarzystwo bardzo mu ciąży, więc dochodzi do wniosku, że piętnaste urodziny to idealny moment na ucieczkę. Wyrusza na wyspę Shikoku, gdzie udaje mu się dotrzeć do niezwykłego miejsca.
Jest nim pewna prywatna biblioteka, posiadająca wspaniały księgozbiór. Dawno temu została ufundowana przez bogatego przemysłowca o nazwisku Komura, a obecnie kieruje nią kobieta o nazwisku Saeki.
Pewnej nocy Kafka budzi się w nieznanym miejscu. Jego koszulka jest poplamiona krwią, a on sam nie ma pojęcia, co działo się w ciągu ostatnich godzin. Do powieści wkrada się wątek kryminalny, gdy okazuje się, że zamordowany został ojciec Kafki.
Policja poszukuje sprawcy; wśród poszukiwanych są Kafka, staruszek-analfabeta pan Nakata oraz młody kierowca, o którym wiemy, że ma włosy spięte w koński ogon i lubi hawajskie koszule. Jednak nie to zdaje się być głównym problemem Kafki.
Nad całością cieniem kładzie się wcześniejsze przeświadczenie ojca o tym, że Kafkę czeka los mitologicznego króla Edypa. Jak to bywa w powieściach Murakamiego, rozgrywające się na granicy realizmu i surrealizmu wydarzenia nie przyniosą jednoznacznego rozwiązania. Człowiek nie wybiera losu - to los wybiera człowieka - powie bohater.