Główny bohater powieści Syn swego kraju Richarda Wrighta.
W książce tej Wright stworzył podwaliny nowego tematycznego gatunku, jakim była powieść protestu, opisująca tragiczną kondycję społeczną czarnych Amerykanów podczas kryzysu lat 1930. i w następnej dekadzie. Bigger Thomas, młody chicagowski Murzyn mający na sumieniu drobne przestępstwa, zostaje zatrudniony przez bogatego pana Daltona, który w duchu filantropii wspiera okoliczne ubogie rodziny czarnych. Bigger ma pracować jako szofer i wykonywać różne prace w domu Daltona.
Pewnej nocy przywozi nieprzytomną córkę pracodawcy, Mary, z suto zakrapianej randki. Zanosi dziewczynę do jej pokoju, kładzie do łóżka i nagle z przerażeniem spostrzega, że w drzwiach stoi jej niewidoma matka. Nie chcąc, aby dziewczyna zdradziła jego obecność tam, gdzie nigdy nie powinien wchodzić, zakrywa jej twarz poduszką i nieumyślnie powoduje uduszenie. Ciało Mary wrzuca do ogromnego pieca w domu Daltona, odrąbawszy głowę, która uniemożliwiała mu zamknięcie drzwiczek pieca.
Kiedy rozpoczyna się dochodzenie w sprawie zaginięcia Mary, Bigger zeznaje tak, aby cień podejrzenia padł na przyjaciela dziewczyny, komunistę Iana. Gdy ktoś przypadkowo odkrywa ludzką kość w popiele, bohater decyduje się na ucieczkę. Drugą ofiarą Biggera jest jego murzyńska dziewczyna, która nalega, że będzie mu towarzyszyć podczas ucieczki. Bigger uderza ją cegłą w głowę i wyrzuca ciało z wysokiego piętra opuszczonego budynku. Schwytanie podwójnego mordercy jest kwestią czasu.
W ostatnich dniach wolności Bigger rozmyśla o tym, jak ogromna i niszczycielska moc się w nim kryje, oraz o nieprzychylności losu dla ludzi pozbawionych elementarnych praw.