Reklama

Topolska Maria

Tytułowa bohaterka komedii Włodzimierza Perzyńskiego Lekkomyślna siostra.

Siostra Henryka i Janka Topolskich, szwagierka Heleny Topolskiej. Wychowywana w niezamożnej, warszawskiej rodzinie mieszczańskiej u schyłku XIX wieku, marzy o lepszym życiu, czego wyrazem są jej młodzieńcze,  utrzymane w modernistycznej manierze wiersze. Pod wpływem usilnych nalegań rodziny wychodzi za mąż za Władysława - mężczyznę zamożnego, poczciwego, lecz budzącego w niej fizyczny wstręt. Rodzi syna i ku swojemu przerażeniu coraz głębiej pogrąża się w ciasnej, dusznej atmosferze mieszczańskiego życia.

Reklama

Nie mogąc znieść płaskiej egzystencji, porzuca męża i synka, i wyjeżdża do Wiednia, gdzie wiąże się z bogatym, sześćdziesięcioośmioletnim hrabią Stieglitzem von Arnim. Jej decyzja wywołuje środowiskowy skandal, a rodzinę Topolskich stawia w dwuznacznym moralnie świetle. Po czterech latach postanawia wrócić do Warszawy i zacząć nowe życie. Sprzeciwia się temu rodzina, bojąca się kolejnych skandali z jej udziałem.

Nie oglądając się na zdanie braci i szwagierki, przyjeżdża do Warszawy i spotyka się z Władysławem, któremu oświadcza, że do niego nie wróci, gdyż go nie kocha. Zamierza żyć samotnie i samodzielnie zarabiać na życie. Tego samego dnia gazety podają informację o śmierci von Arnima. Wraca więc do Wiednia, a kilka dni później rozchodzi się wieść, że hrabia przepisał jej ogromny majątek.

Otrzymawszy serdeczny w tonie list od swego brata Henryka, przyjeżdża do Warszawy, gdzie przekonuje się, że wśród członków rodziny potępienie występnej siostry ustąpiło miejsca adoracji dla bogatej spadkobierczyni. Ich stosunek do niej ulega ponownie zmianie, kiedy wyprowadza krewnych z błędu i oświadcza, że wciąż jest biedna, gdyż zrzekła się spadku po von Arnimie.

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama