Reklama

Trieplew Konstanty Gawriłowicz

Bohater czteroaktowej komedii Antoniego Czechowa Mewa (inna wersja tytułu: Czajka).

Młody mężczyzna, syn aktorki Ireny Arkadiny. Ambitny, lecz pozbawiony talentu literat. Pisze i wystawia w majątku swego wuja, Piotra Sorina, sztuki, by zasłużyć na miłość matki i zdobyć uznanie jej przyjaciół, należących do środowiska artystycznego. Jego utwory literackie przyjmowane są jednak albo z obojętnością, albo z pobłażliwą ironią. Jedyną osobą, której się one podobają, jest miejscowy lekarz Eugeniusz Dorn.

Reklama

Najsurowszym krytykiem dramatopisarskich prób Trieplewa jest jego matka, stawiająca synowi za wzór swego kochanka, młodego pisarza Borysa Trigorina. Jej sarkastyczne uwagi i bezlitosna ocena dokonań syna, doprowadzają Trieplewa do targnięcia się na własne życie - szczęśliwym zbiegiem okoliczności nieudanego. Pisarskie niepowodzenia przyczyniają się ponadto do rozpadu jego związku z Niną Zarieczną, która zakochuje się w Trigorinie i wyjeżdża do Moskwy, by u jego boku poświęcić się aktorstwu.

Przez jakiś czas Trieplew podąża szlakiem jej aktorskich wojaży, lecz ona nie chce go widzieć. Powraca więc do dworku Sorina i nie ustaje w wysiłkach zrobienia kariery pisarskiej. Pisze pod pseudonimem opowiadania i wysyła je do pism literackich. Jego teksty ukazują  się co prawda drukiem, lecz daleko im do poziomu utworów Trigorina, z czego zdaje sobie sprawę sam Trieplew. Żyje w chaosie marzeń i wizji, bez wiary w swoje zdolności, nie wiedząc, jakie jest jego powołanie.

Kiedy po dwóch latach spotyka się z Zarieczną i słyszy, że ona wciąż do szaleństwa kocha Trigorina, powtórnie strzela do siebie - tym razem skutecznie.

Encyklopedia Internautica
Reklama
Reklama
Reklama