Bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza Quo vadis.
Niewolnik z plemienia Ligów, siłacz, opiekun Ligii. Towarzysząc jej, opu- szcza dom Aulusa Palcjusza i Pomponii Grecyny i przebywa w pałacu Nerona. Potem, nie bacząc na konsekwencję, na- pada na orszak Winicjusza i odbija Ligię, uprowadzoną przez patrycjusza. W czasie napadu zabija Atacynusa, przewodzącego orszakowi. Związany z chrześcijanami, wśród których Ligia chroni się przed zalotami Winicjusza, przyjmuje chrzest (na chrzcie otrzymuje imię Urban). Uczestniczy w spotkaniach chrześcijan, podczas zgromadzenia za murami miasta wysłuchuje nauk świętych Piotra i Pawła.
Ulega namowom Chilona Chilonidesa i planuje zabójstwo lekarza Glauka. Podczas podjętej przez Winicjusza próby odbicia Ligii z rąk chrześcijan zabija siłacza Krotona. Po wypadku ma wyrzuty sumienia. Na prośbę Winicjusza sprowadza na Zatybrze Chilona. Odkrywszy zdradę Greka, na znak miłosierdzia odstępuje od zemsty. Marzy o podjęciu pracy apostolskiej wśród Ligów. Po pożarze Rzymu, zadenuncjowany przez Chilona, wraz z Ligią trafia do więzienia i na arenę cyrkową.
Wyprowadzony na arenę stacza walkę z turem, na którego grzbiecie leży przywiązana Ligia. Ukręciwszy turowi kark, pod naciskiem widzów wraz z Ligią zostaje ułaskawiony przez Nerona. Po wyzwoleniu, w towarzystwie Ligii i Winicjusza, udaje się na Sycylię. W ekranizacji Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (2001) postać Ursusa zagrał judoka Rafał Kubacki.