Bohater powieści australijskiego noblisty Patricka White’a Voss.
Voss jest niemieckim podróżnikiem w Australii; przy wsparciu pana Bonnera, przedsiębiorcy z Sydney, organizuje wyprawę do australijskiego interioru w celu zbadania miejsc nieoznaczonych na mapach. Voss opuścił rodzinne miasteczko w Niemczech, bo męczyła go zatęchła stabilizacja. Bohater to niespokojny duch, zafascynowany tajemniczym kontynentem. Uosabia romantyczną wyniosłość; żywi przekonanie, że żarliwość pomoże mu pokonać przyziemne problemy w trakcie wyprawy.
Reklama
Wierzy w osobistą harmonię z krajobrazem Australii. Przed wyruszeniem do interioru Voss poznaje w domu Bonnera jego siostrzenicę, Laurę Trevelyan; powstaje między nimi intymne porozumienie, bazujące nie tyle na uczuciach, ile na podobieństwach intelektualnych. Laura, kobieta niezależna i nielubiąca konwenansów, docenia nie tylko ambitne plany, ale i osobowość Niemca. Wyruszywszy z Sydney, Voss wysyła do niej listy przy każdej sposobności.
Uczestnicy wyprawy napotykają ogromne trudności, po części spowodowane klimatem, po części wynikające z wrogiego nastawienia aborygenów, którzy nie tylko nie pomagają białym, ale wręcz prowadzą z nimi walkę na wyczerpanie - ku wielkiemu zdziwieniu Vossa. Podróżnicy tracą całe stado, które miało rozwiązać problem zdobywania pożywienia; muszą przetrwać suszę i rzęsisty deszcz. Do Vossa nie przemawiają apele bardziej rozsądnych uczestników wyprawy, że trzeba zawrócić.
Podróżnicy zostają w końcu schwytani przez tubylców. Bohater ginie z ręki aborygena Jackie’ego, którego zatrudnił jeszcze w Sydney i któremu wręczył w prezencie nóż. Jackie podrzyna mu gardło właśnie tym nożem. Postać Vossa jest inspirowana biografią Ludwiga Leichhardta (1813-1848?). W 1842 roku Leichhardt przyjechał do Sydney; zorganizował dwie wyprawy do wnętrza kontynentu, pierwszą w latach 1844-45, a drugą 1846-48. Po raz ostatni widziano go żywego 3 kwietnia 1848 roku.