Książę postać historyczna (1612-51), bohater powieści Ogniemi mieczem Henryka Sienkiewicza, należącej do cyklu powieściowego zwanego Trylogią.
Historyczny Jarema to ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego znany z okrucieństwa wobec poddanych, właściciel ogromnych dóbr ziemskich na Zadnieprzu, Wołyniu i Polesiu, od 1646 roku wojewoda ruski. Podczas powstania Bohdana Chmielnickiego, po klęsce wojsk polskich pod Piłowcami, został mianowany regimentarzem. Dowodził obroną Zbaraża i przyczynił się do zwycięstwa wojsk polskich nad siłami kozacko-tatarskimi w bitwie pod Beresteczkiem. Zmarł w obozie pod Pawołoczą w 1651 roku. W powieści jest to zwierzchnik Skrzetuskiego, uwielbiany przez żołnierzy i budzący grozę wśród Kozaków.
Okrutny wobec wrogów, rozkazuje wbić na pal posłów kozackich - atamana Sucharukę i jego towarzyszy. Po klęsce wojsk polskich pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piłowcami otrzymuje buła- wę hetmana koronnego, co przechyla szalę jego zaangażowania w wojnie z porachunków prywatnych na rzecz ojczyzny. Podczas oblężenia Zbaraża dzieli z żołnierzami trud wojenny. Po zwycięstwie zbaraskim uczestniczy jeszcze w bitwie pod Beresteczkiem. W ekranizacji Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana (1998) postać Jaremy Wiśniowieckiego zagrał Andrzej Seweryn.