Narrator powieści Tomasza Manna Doktor Faustus. Żywot niemieckiego kompozytora Adriana Leverkühna, opowiedziany przez jego przyjaciela.
Przyjaciel i biograf ➞ Adriana Leverkühna. Pochodzi z mieszczańskiej rodziny niemieckiej. Jego znajomość z Adrianem sięga czasów gimnazjalnych. Potem ukończył filologię klasyczną na tym samym uniwersytecie, na którym Leverkühn studiował teologię. Przez całe dalsze życie Zeitblom był nauczycielem greki i łaciny w gimnazjum i w katolickiej szkole teologicznej. Żonaty, ma troje dzieci, które z czasem się od niego oddalają. Dwaj jego synowie służą z przekonania pogardzanej przezeń i traktowanej z odrazą hitlerowskiej Rzeszy.
Zeitblom jest racjonalistą i wolnomyślicielem; wychowany na klasycznych wzorcach harmonii i umiaru, nie ulega zbiorowemu szaleństwu rozpętanemu przez nazistów. Zafascynowany osobowością i geniuszem Leverkühna, uważa trwanie przy nim i otaczanie go opieką za cel swojego życia. Serenus Zeitblom dostrzega zbieżność między losem Adriana a losem narodu niemieckiego. W jego opowieści wątek indywidualny splata się z opisem drogi Niemiec od klęski w I wojnie światowej przez czasy Republiki Weimarskiej, narodziny nazizmu, aż do II wojny światowej. Opowiadając o przeszłości, komentuje teraźniejszość.