Bohater powieści Leopolda Tyrmanda Zły.
Trzydziestodwuletni mężczyzna, niezwykle silny, o charakterystycznym jasnym spojrzeniu, budzący postrach w przestępczym światku Warszawy lat pięćdziesiątych. Widząc nieskuteczność działań wymiaru sprawiedliwości, sam staje do walki ze stołecznymi chuliganami. Jego błyskawiczne interwencje w miejscach bójek i rozbojów oraz bezwzględność wobec chuliganów i przestępców szybko obrastają legendą, a on sam zyskuje miano Złego. Kilka lat wcześniej sam należał do bandy czerpiącej zyski z nielegalnych interesów, był postrachem warszawskiej Pragi.
Przestępcze środowisko było dla Nowaka, syna nieuczciwego handlarza, otoczeniem naturalnym. Miał nieprzeciętny talent do bójek, przy czym nie interesowała go korzyść, tylko awantura, zmuszenie przeciwnika do uległości. Znajdował przyjemność w stosowaniu siły i okrucieństwa, respekt odczuwał przed nim sam szef mafii, Władysław Buchowicz (Filip ➞ Merynos), który wciągnął go w działalność przestępczą i uczynił swoją prawą ręką. Podpuszczony przez Buchowicza, który chciał go związać ze sobą wspólnotą zbrodni, dokonał bezmyślnego zabójstwa, wyrzucając z pędzącego pociągu kalekiego mężczyznę, próbującego bronić żony, znieważonej przez pijanych zbirów - kolegów Nowaka.
Ze świadomością głębokiej winy i poczuciem własnej moralnej ohydy odwiedza wdowę, ofiarując jej "życie za życie": kładzie przed nią rewolwer i prosi, by strzeliła. Kobieta nie przyjmuje tej ofiary, a następnego dnia ginie, zamordowana na rozkaz Buchowicza, który chciał kolejną zbrodnią obciążyć Nowaka. Ten odnajduje mordercę wdowy, młodego zbira i mści się na nim okrutnie, czyniąc z niego kalekę. Chce również rozprawić się z Buchowiczem, ten jednak nasyła na niego uzbrojonych bandytów, którzy mają go zabić. Nowak, choć straszliwie zmasakrowany, uchodzi z życiem. Po wyjściu ze szpitala, nie mogąc odnaleźć Buchowicza, wyjeżdża na Ziemie Odzyskane, gdzie przez półtora roku pracuje jako robotnik.
Wróciwszy do Warszawy, zaczyna obserwować jej utajone życie. W ramach pokuty za dawne winy zaczyna na własną rękę gromić przestępców i chuliganów, stając się szybko legendarnym Złym. Jego działania stają się przedmiotem zainteresowania zarówno milicji, jak i stołecznych mafiosów, dowodzonych przez Buchowicza vel Merynosa, który nie podejrzewa nawet, że za tajemniczym Złym kryje się pałający żądzą zemsty Nowak. Zły w swojej walce przeciwko bezprawiu i chuliganerii znajduje sojuszników w osobach kioskarza Kalodonta, doktora Halskiego oraz dwóch dziennikarzy: Kuby ➞ Wirusa oraz Edwina ➞ Kolanki. Po wielu perypetiach dopada wreszcie Merynosa. Przed dokonaniem krwawej zemsty powstrzymuje go interwencja milicji dowodzonej przez porucznika Dziarskiego. Zły odpowie przed sądem za samozwańcze wymierzanie sprawiedliwości oraz za dawniejsze czyny.